SGK dan yabancı işçi çalıştıranlara önemli uyarılar

Yabancı Sigortalı Çalıştıracak İşverenlerimiz Nelere Dikkat Etmelidir? Yabancı uyrukluların çalışma izni almadan işyerlerinde çalışması ve çalıştırılmaları yasaktır. Yabancı uyruklu bir kişi istediği işyerinde çalışamayacağı gibi işveren de Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından izin almadan yabancı uyruklu bir kişiyi işyerinde çalıştıramaz. Yabancı uyruklu kişilerin ve işverenlerin 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu hükümlerine uymaları gerekmektedir. İşverenlerce çalıştırılacak […]

 SGK dan yabancı işçi çalıştıranlara önemli uyarılar

26.10.2020 - 12:35

Güncelleme : 26.10.2020 - 12:35

Yabancı Sigortalı Çalıştıracak İşverenlerimiz Nelere Dikkat Etmelidir?

Yabancı uyrukluların çalışma izni almadan işyerlerinde çalışması ve çalıştırılmaları yasaktır. Yabancı uyruklu bir kişi istediği işyerinde çalışamayacağı gibi işveren de Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından izin almadan yabancı uyruklu bir kişiyi işyerinde çalıştıramaz. Yabancı uyruklu kişilerin ve işverenlerin 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu hükümlerine uymaları gerekmektedir. İşverenlerce çalıştırılacak kişi yabancı uyruklu ise önceden çalışma izni alınması gerekmektedir. Bu kapsamda yabancı sigortalı çalıştıracak işverenlerimizin aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

ü Çalışma izni talep edilen işyerinde en az 5 T.C. vatandaşının istihdamı zorunludur. Aynı işyerinde birden fazla yabancı için çalışma izni talebinde bulunulması durumunda, çalışma izni verilen ilk yabancıdan sonraki her bir yabancı için ayrı ayrı 5 T.C. vatandaşı istihdamı aranacaktır. Bu durum dernek ve vakıflarda çalışacak yabancılara ilişkin izin taleplerinde uygulanmaz.

ü İşyerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL veya brüt satışlarının en az 800.000 TL veya son yıl ihracat tutarının en az 250.000 ABD Doları olması gerekmektedir. Bu durum yabancı devlet havayollarının Türkiye temsilciliklerinde, eğitim sektörü ve ev hizmetlerinde çalışacak yabancıların çalışma izni başvurularının değerlendirilmesinde uygulanmaz.

ü Eğlence sektörünün ve turizm-animasyon organizasyon firmalarının uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerinde istihdam edilecek yabancılar için en az 10 T.C. vatandaşı çalıştırılması halinde her bir yabancı için ayrı ayrı beş T.C. vatandaşı istihdamına ilişkin kota ayrıca uygulanmayacaktır.

ü İşveren tarafından yabancıya ödeneceği beyan edilen aylık ücret miktarının yabancının görev ve yetkinliği ile bağdaşır seviyede olması zorunludur. Buna göre, yabancıya ödenecek ücretin en az başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenen seviyede olması gerekir. Çalışma izni değerlendirme kriterlerine tabi olmayan yabancılar aşağıda belirtilmiş olup, burada belirtilen yabancıların çalışabilmeleri için çalışma izni almaları zorunludur. Çalışma izin başvuruları çalışma izni değerlendirme kriterlerine tabi tutulmaksızın sonuçlandırılan söz konusu yabancıların bu kapsamda bulunduklarını T.C. resmi makamlarından alınmış belgelerle kanıtlamaları zorunludur. Bu gruplar:

-Anne, baba veya çocuğu Türk vatandaşı olan yabancılar,

-En az üç yıl süreyle Türk vatandaşı ile evlilik birliği içinde yaşayan yabancılar,

− Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı yabancılar,

-Türk ve akraba toplulukları uygulamaları çerçevesinde ikamet izni verilmiş olan yabancılar,

-İnsani mülahazalar çerçevesinde ikamet izni verilmiş olan yabancılar,

-İnsan ticareti mağduru olarak ikamet izni verilmiş olan yabancılar,

− Vatansız statüsünde ikamet izni verilmiş olan yabancılar.

ü Çalışma izni başvuruları elektronik ortamda https://ecalismaizni.ailevecalisma.gov.tr/#/eizin adresinden yapabilmektedir. İşverenler bu adresteki Yabancıların Çalışma İzni Otomasyon Sisteminde e-imza ile işyeri kaydı oluşturur. Başvuru Bakanlık tarafından uygun olarak değerlendirilirse belirlenecek çalışma izni harcı ve değerli kağıt bedeli ödemesi yapılarak çalışma izni alınır.

ü Çalışma izni olmadan yabancı işçi çalıştırılması durumunda işverene 10.812 TL’ye kadar (2020 yılı için) idari para cezası uygulanır.

Sigortalı işçi çalıştıran işveren; hem kendi kazanır hem de ülkesi kazanır.

NEVŞEHİR SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın