Makale ve kitap tahlil toplantılarının sonuncusu düzenlendi

Makale ve kitap tahlil toplantılarının sonuncusu düzenlendi NEVŞEHİR(MHA) Ürgüp ilçe müftülüğünce düzenlenen Kuran Kursu Öğreticileri ile Uzaktan Eğitim Programı çerçevesinde 8 hafta süreyle devam eden makale ve kitap tahlil çalışmasının sonuncusu İlçe Müftüsü İsmail Karadavut’un başkanlığında gerçekleştirildi. Bu hafta tahlili yapılan kitap “Çocuğumu Yetiştirirken” isimli kitaptı.  Evlat bir nimet, emanet ve imti­handır. Dünya hayatının süsüdür, […]

 Makale ve kitap tahlil toplantılarının sonuncusu düzenlendi

28.01.2021 - 9:32

Güncelleme : 28.01.2021 - 9:32

Makale ve kitap tahlil toplantılarının sonuncusu düzenlendi

NEVŞEHİR(MHA) Ürgüp ilçe müftülüğünce düzenlenen Kuran Kursu Öğreticileri ile Uzaktan Eğitim Programı çerçevesinde 8 hafta süreyle devam eden makale ve kitap tahlil çalışmasının sonuncusu İlçe Müftüsü İsmail Karadavut’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Bu hafta tahlili yapılan kitap “Çocuğumu Yetiştirirken” isimli kitaptı. 

Evlat bir nimet, emanet ve imti­handır. Dünya hayatının süsüdür, ziynetidir; dünya ağacının meyve­sidir çocuklarımız. Bugünün kü­çüğü, yarının büyüğüdür. Çocuk dünyaya geldiği andan itibaren müstakil bir bireydir. Onlara; doğru muamele edilmeli, sevgi, saygı, iman duyguları verilmeli; onların özgüven kazanmalarını temine çalışılmalıdır. Bütün bir hayata tesir eden değerlerimizin, duygu ve düşünce dünyamızın biçimlendiği dönemdir çocukluk. Dolayısıyla çocuklarımızı yetiştirirken her adım, geleceği inşa eden yolda önemli bir basamaktır. Çocuklarımızın minik yüreklerini, saf ve berrak zihinlerini ahlaki erdemlerle yoğurmak başta anne babalar olmak üzere, aile büyüklerinden öğretmenlere bütün bir toplumun uhdesine tevdi edilmiştir. Bu nedenledir ki ebeveynlerin üzerine düşen sorumlulukların yanı sıra bütün bir toplum çocukları geleceğin teminatı olarak görmeli ve onların yetiştirilmesinde üzerine düşen görevleri yerine getirmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı hayata hazırlamak, onların donanımlı bireyler olarak yetiştirilmesinde ebeveynlere rehberlik etmek amacıyla Diyanet Aile Dergisi’nde yayımlanan makalelerden bir seçki hazırlayarak okurların istifadesine sunmuştur. Çocuğumu Yetiştirirken kitabı, her biri alanında uzman yazarların metinlerinden müteşekkildir. Üç ana bölümden oluşan kitapta;  İlk bölümde anne-baba-çocuk ilişkisi, İkinci bölümde ise çocuk eğitimi işlenir. Çocuk eğitiminde kural koyma, sınır belirleme, özgür alanın hudutlarını çizme gibi temel meseleler ile dijital çağın getirileri-götürüleri ve çocuklara ahlaki değerleri kazandırma konuları “Çocuk Eğitimi” bölümünde işlenmiştir. Çocuklarımızı yetiştirirken maalesef her zaman işler yolunda gitmeyebilir, kimi zaman tamamen doğal akışı içerisinde karşılaşılan olaylar probleme dönüşebilir. Yeni bir kardeş, okula başlama süreci, çocukta birtakım davranış bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca narsistik kişilik bozukluğundan otizme, üstün zekâlı çocuklardan dil ve konuşma bozukluğu sıkıntısı çeken çocuklara kadar pek çok aile, çeşitli sorunlarla baş etmeye çalışmaktadırlar.

Kitabın üçüncü bölümünde, yaşanan yahut yaşanması muhtemel problemler ve çözüm önerilerine değinilerek ailelere yol gösterilmesi amaçlanmıştır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın