Enflasyon farkı aldatmacası

Enflasyon farkı aldatmacası  NEVŞEHİR(MHA) Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Turgay Çetin, enflasyon farkıyla beraber %7,36 oranında zamlanan memur maaşları ile ilgili basın açıklaması yaptı.   Çetin, “2020 enflasyon rakamları belli oldu. Buna göre 2020 yılında tüketici fiyatları ortalama %14,6 oranında yükseldi. Hal böyle olunca memurlara %4,36 enflasyon farkı verilmesi […]

 Enflasyon farkı aldatmacası

08.01.2021 - 11:47

Güncelleme : 10.01.2021 - 2:23

Enflasyon farkı aldatmacası 

NEVŞEHİR(MHA) Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Turgay Çetin, enflasyon farkıyla beraber %7,36 oranında zamlanan memur maaşları ile ilgili basın açıklaması yaptı.  

Çetin, “2020 enflasyon rakamları belli oldu. Buna göre 2020 yılında tüketici fiyatları ortalama %14,6 oranında yükseldi. Hal böyle olunca memurlara %4,36 enflasyon farkı verilmesi gündeme geldi. Buna göre memur maaşları Ocak ayı itibarı ile %7,36 oranında zamlanacak. 

Ancak bu oran gerçek anlamda memur maaşlarına 2021 yılı için yapılacak zammı ifade etmemekte, 2020 yılında alacaklı oldukları %4,36’yı da içermektedir. Hal böyle olunca memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zamda altı ay geriden gelmektedir. Dolayısıyla memur maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte alım gücü hızla düşmektedir. Enflasyonun %14,6 olduğu, asgari ücrete %21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda memur maaşları %3 oranında zamlanacaktır. Bunun adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır. Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanmaktadır. Enflasyon farkının yaşandığı dönemlerde enflasyon sürekli önden gitmekte memur maaşları erimekte alım gücü düşmekte altı ay sonra bu zararı bir defaya mahsus telafi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla mevcut durumda enflasyon atlı, memur ise yaya bırakılmış durumdadır. Enflasyon farkı ile birlikte memurun maaşı %7,36 olarak lanse edilmektedir. Ancak memurun aldığı zam %3’tür. Türkiye Kamu-Sen olarak memur maaşlarının yenide revize edilmesi ısrarımızı bir kez daha ilan ediyoruz” dedi. 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın