4 Kişiye Umut Oldu

Kalp Krizinde Hayatını Kaybeden Adam’ın Organları 4 Kişiye Umut Oldu Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Servisine Kalp rahatsızlığı ile getirilen Kaymaklı Kasabası doğumlu Abdullah Kaçmaz(59) burada yapılan ilk müdahalenin ardından, Genel 2. Basamak Yoğun Bakım Servisine müşahede altına alındı, tüm müdahalelere rağmen 16 günlük yaşam mücadelesini 26.05.2021 tarihinde kaybederek beyin ölümü gerçekleşti. Hastane Organ ve Doku […]

 4 Kişiye Umut Oldu

27.05.2021 - 16:20

Güncelleme : 27.05.2021 - 16:20

Kalp Krizinde Hayatını Kaybeden Adam’ın Organları 4 Kişiye Umut Oldu

Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Servisine Kalp rahatsızlığı ile getirilen Kaymaklı Kasabası doğumlu Abdullah Kaçmaz(59) burada yapılan ilk müdahalenin ardından, Genel 2. Basamak Yoğun Bakım Servisine müşahede altına alındı, tüm müdahalelere rağmen 16 günlük yaşam mücadelesini 26.05.2021 tarihinde kaybederek beyin ölümü gerçekleşti.

Hastane Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın, Abdullah Kaçmaz’ın yakınları ile görüşüp organ bağışı yapılmasını önerdi. Ailenin olumlu yanıtının ardından organ bağış merkezi ile irtibat kurularak organ nakli olacak uygun kişiler tespit edildi, organlarının alınması için harekete geçildi.

Ankara Şehir Hastanesin den gelen Transplantasyon Ekipleri 5 saat süren operasyonla 2 Böbreği ve 2 Kornealarını çıkardı. Organlar özel kutulara konularak organ nakli bekleyen 4 ayrı hastaya nakledilmek üzere, Böbrekler Önce Karayolu ile Ankara’ya buradan da Hava Ambulans Uçakla İstanbul da Özel bir hastaneye nakledilmek üzere gönderildi. Kornealar da Karayolu ile Özel V.İ.P araçla Ankara daki Kornea Bankasına nakledildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay şunları kaydetti:

“Bu yılın ilk organ bağışı oldu, Türkiye’de 2020 yılı verilerine göre, 22 bin 948 böbrek, 2 bin 261 karaciğer, bin 163 kalp, 297 pankreas, 72 akciğer ve 1 ince bağırsak olmak üzere toplam 26 bin 742 kişi kadavradan organ bağışı beklemektedir. Bu rakam kornea bekleyen hastalarla beraber yaklaşık 30 bini bulmaktadır. Birçoğu organ ve dokuları beklerken hayatlarını kaybediyor. İnsanların son çaresi organ nakli olabilmelerindedir.” dedi.

Ünlübay; “Kaçmaz ailesinin yaptığı bu onurlu davranışla 4 insanımız yeni bir umut, yeni bir hayat şansı kazandı. Buradan bütün aileye Allah’tan sabır dilerken merhuma da Allah tan rahmet diliyoruz. Organ nakli sürecinde emeği geçen Ankara Şehir Hastanesi Transplantasyon (Organ Nakli) ekibine, Ameliyat Ekibine, Anestezi Uzmanı Uzm. Dr. Macit Yalçın ve Organ ve Doku Nakli Koordinatörümüz Şenay Karakuş Taşkın olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın