Cumhuriyet 100 yaşında, ad günün kutlu olsun Güzel Ülkem

Cumhuriyet 100 yaşında, ad günün kutlu olsun Güzel Ülkem NEVŞEHİR(MHA) Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü kutladı. Urgenç, “Ya İstiklal, Ya Ölüm parolası ile başlayan Milli Mücadele; dışarıda emperyalizme, içeride müstemlekeci hainlere karşı, başlayan özgürlük ve istiklal mücadelemizin demokratik yaşamla taçlandığı son Türk devletinin tescilidir. 100 yıl önce Türk vatanı […]

 Cumhuriyet 100 yaşında, ad günün kutlu olsun Güzel Ülkem

27.10.2023 - 10:28

Güncelleme : 27.10.2023 - 10:28

Cumhuriyet 100 yaşında, ad günün kutlu olsun Güzel Ülkem

NEVŞEHİR(MHA) Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü kutladı.

Urgenç, “Ya İstiklal, Ya Ölüm parolası ile başlayan Milli Mücadele; dışarıda emperyalizme, içeride müstemlekeci hainlere karşı, başlayan özgürlük ve istiklal mücadelemizin demokratik yaşamla taçlandığı son Türk devletinin tescilidir.

100 yıl önce Türk vatanı iç ve dış hainler tarafından zapt edilmiş, hasta adamın mirasını paylaşmak için ölmesini bekleyenler, Türk Milletinin bağrından çıkan ölümsüz Türk’ü; Bozkurt’u hesaba katmamışlardı. Yüzyıllardır Türk Milletinin beklediği Lider, Türk Milletine Önder oldu.

Yıkılmış, dökülmüş, tahrip edilmiş vatan topraklarında harap ve bitap düşmüş halka millet olduğunu öğretti. Türklük ateşini Anadolu topraklarında yaktı. Unutulmaya yüz tutmuş Vatan mefhumunu hatırlattı. Milleti topyekun taarruza inandırdı. Yoksul ve yorgun düşmüş halkı kurtuluşa inandırdı.

Mustafa Kemal ne mi yaptı? “Vatanı hem emperyalizmden hem de siyasi müstevlilerden kurtararak halka padişahın değil Allah’ın kulu olduklarını öğretti. Türk olduklarını hatırlattı.”

29 Ekim 1923 Türk Milletinin dünyaya Ne Mutlu Türk’üm Diyene! haykırışıdır. Mazlum milletlerin umududur. Yeni Türk devletinin adının konduğu gündür. Türkiye Cumhuriyeti yeni ve son devletimizin adı olmuştur.

Dün Conkbayır’da Kocatepe’de bugün terörle mücadelede toprağı vatan kılanlar, coğrafyayı yurt yapanlar Cumhuriyeti kuranlar emin olsunlar ki biz var oldukça Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. Devleti Ebed Müddet anlayışıyla Son Türk devletimize sahip çıkacağız.

Yastığımız mezar taşı, yorganımız kar olsun. Biz bu yoldan dönersek namus bize ar olsun.

Yaşasın Cumhuriyet!

Yaşasın Türk Milleti!

#TürkiyeCumhuriyeti100Yaşında

Cumhuriyeti bizlere bağımsızlığımızla birlikte emanet eden başta Ulu önder Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun” diye konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın