Urgenç; “Çocuklarımıza yazık ediyoruz”

Urgenç; “Çocuklarımıza yazık ediyoruz” NEVŞEHİR(MHA) Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, Boğaziçi Üniversitesindeki eylemi değerlendirirken, “Çocuklarımıza yazık ediyoruz” dedi. Gazeteci Ali Çamur’un hazırlayıp, sunduğu programa konuk olan Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, “Bir eğitim sendikası olarak rektör atamalarının ilkesel olarak yanlış olduğunu düşünüyoruz. Biliyorsunuz bu şekilde rektör atamaları 15 Temmuz’dan sonra vuku […]

 Urgenç; “Çocuklarımıza yazık ediyoruz”

06.02.2021 - 10:41

Güncelleme : 06.02.2021 - 10:41

Urgenç; “Çocuklarımıza yazık ediyoruz”

NEVŞEHİR(MHA) Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, Boğaziçi Üniversitesindeki eylemi değerlendirirken, “Çocuklarımıza yazık ediyoruz” dedi.

Gazeteci Ali Çamur’un hazırlayıp, sunduğu programa konuk olan Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, “Bir eğitim sendikası olarak rektör atamalarının ilkesel olarak yanlış olduğunu düşünüyoruz. Biliyorsunuz bu şekilde rektör atamaları 15 Temmuz’dan sonra vuku bulmuştu. Biz yıllardır YÖK’ü eleştiririz. Her muhalefet partisi de YÖK’ü eleştirir. Adalet ve Kalkınma Partisi de eleştiriyordu. Önceden Rektör atamaları nasıl yapılıyordu?. Üç aday çıkarılıyor, bu üç aday içerisinden Cumhurbaşkanı atama yapıyordu. Ona kısmen karşıydık. Kısmen demokratik bir sistemdi. Ancak YÖK suntasını bu şekilde eleştirirken karşımıza daha farklı bir sistem çıktı. Boğaziçi Üniversitesine rektör atama şekli yanlış. Mevcut yasalar dahilinde oraya bir rektör atandı. Bunu değiştirmek için mücadele vereceğiz. Demokratik yollardan mücadelemizi vereceğiz. Yanlışları dile getireceğiz. Boğaziçi Üniversitesinde rektör atama şekline yönelik ortaya çıkan bu eylem daha sonra siyasal bir boyut kazandı. Siyasal yapılarla birlikte farklı fraksiyonlarda girdi eylemin içerisine. Rektör atamasına karşı başlatılan eylem siyasal bir eyleme döndü. Biz burada yokuz. İlkesel olarak rektör atama sistemini daha demokratik bir hale getirebilmek için bir mücadele yapılabilir. Eylem yapılabilir, miting yapılabilir. Raporlar hazırlanıp bu konuyla ilgili nasıl bir demokratik yol izlenebileceği belirtilebilir. Milletvekilleri aracılığıyla meclise sunulabilir ve Cumhurbaşkanına sunulabilir. Bugün geldiğimiz noktada çeşitli bölücü gruplar eyleme katılmış durumda. Çocuklarımıza yazık ediyoruz. Eğer biz rektör seçimlerinde akademisyenlerimizin özgür iradesini ortaya koymalarını sağlayamaz isek orada bilimde yavaş ilerler. İngiltere ve Fransa bunu ortaçağda bunu halletmiş. Biz daha bugün bu rektör atamalarının nasıl olacağını konuşuyoruz” açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın