Soylu; “En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine çıkarılsın, ikramiyelere % 100 zam yapılsın”

Soylu; “En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine çıkarılsın, ikramiyelere % 100 zam yapılsın” NEVŞEHİR(MHA) Emekli Memur-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Recep Soylu, en düşük emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını ve bayram ikramiyelerine ise en az yüzde yüz zam yapılmasını talep etti. 2023 yılı asgari ücret oranlarının açıklanması ve EYT sorununun çözülmesinin ardından gözler 3 […]

 Soylu; “En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine çıkarılsın, ikramiyelere % 100 zam yapılsın”

31.12.2022 - 12:13

Güncelleme : 31.12.2022 - 12:13

Soylu; “En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine çıkarılsın, ikramiyelere % 100 zam yapılsın”

NEVŞEHİR(MHA) Emekli Memur-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Recep Soylu, en düşük emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını ve bayram ikramiyelerine ise en az yüzde yüz zam yapılmasını talep etti.

2023 yılı asgari ücret oranlarının açıklanması ve EYT sorununun çözülmesinin ardından gözler 3 Ocak’ta açıklanacak olan emekli ve memur maaşlarına çevrildi.

Yaşanan ekonomik dalgalanmalardan en çok etkilenen kesim olan emekliler hükümete çağrıda bulunarak yaşanabilir emekli maaşlarının asgari ücret düzeyine çıkarılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun zamandır ülkenin gündeminde olan EYT sorunuyla ilgili yaptığı açıklamaları olumlu karşıladıklarını vurgulayan Emekli Memur-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Recep Soylu emeklilerin sorunlarıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Doğalgaz, elektrik ve ulaşıma yapılan son zamların ardından özellikle kirada oturan emeklilerin ev sahiplerinin fahiş kira artışı talebi nedeniyle büyük sorunlar yaşadığını ifade eden Soylu, “Emekliler maalesef geçinebilecek durumda değiller. Açlık sınırı değil sefalet sınırının da altında bir gelire sahipler. Bu kapsamda biz Emekli Memur-Sen olarak emeklilerimizin maaşlarının en az asgari ücret düzeyine çıkarılmasını talep ediyoruz. Bununla birlikte bayram ikramiyelerinin de en az yüzde yüz artırılmasını her yıl ek bütçeye uygun oranlarda, enflasyon rakamları da göz önüne alınarak arttırılmasını istiyoruz” dedi.

Asgari ücrete yapılan zamların ve EYT’nin hal edilmesinin önemine değinen Emekli Memur-Sen Nevşehir  İl Temsilcisi Recep Soylu, “Çalışma hayatında emsaline zor rastlanır bu güçlü adımlara bir yenisi daha eklenmeli,sıradaki müjde; Emeklilerimizin kayıplarını telafi edecek, alım gücünü yükseltecek, adil gelir dağılımını sağlayacak güçlü bir ek zam olmalıdır” ifadelerini kullandı.

5510 sayılı kanun çerçevesinde çalışanların da emekli oldukları takdirde ikramiye ve maaşlarıyla ilgili ciddi sıkıntıların yaşandığına da değinen Soylu, “Yaşanan haksızlıkların giderilmesinin örgütlü mücadele ile çözüleceğini söyleyerek kamudan yada özel sektörden emekli olan tüm vatandaşları Emekli Memur-Sen’e üye olmaya davet ediyor. Miladi yeni yılınızı tebrik eder. Hayırlı sağlıklı ve maddi manevi huzur dolu bir yıl dilerim” dedi.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın