Şimşek’ten engelliler günü kutlaması

Şimşek’ten engelliler günü kutlaması NEVŞEHİR(MHA) CHP Nevşehir Merkez İlçe eski yönetim kurulu üyesi Taylan Şimşek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü” ile ilgili bir açıklama yaptı. Şimşek, “İster doğuştan isterse de sonradan olsun, fiziksel veya zihinsel bir engelin yol açtığı mahrumiyetleri ve sorunları en aza indirmek her şeyden önce insani sorumluluğumuzun doğal bir sonucudur. Engellinin insan […]

 Şimşek’ten engelliler günü kutlaması

03.12.2020 - 9:13

Güncelleme : 03.12.2020 - 9:13

Şimşek’ten engelliler günü kutlaması

NEVŞEHİR(MHA) CHP Nevşehir Merkez İlçe eski yönetim kurulu üyesi Taylan Şimşek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü” ile ilgili bir açıklama yaptı.

Şimşek, “İster doğuştan isterse de sonradan olsun, fiziksel veya zihinsel bir engelin yol açtığı mahrumiyetleri ve sorunları en aza indirmek her şeyden önce insani sorumluluğumuzun doğal bir sonucudur. Engellinin insan hakları için politika geliştirmek ve ayrımcılığa karşı olmak, ilk başta engellilere yönelik kullanılan dil ile mücadele etmekten geçmektedir. Kamuoyunda geniş yer bulan; engellilere sakat, özürlü ve işe yaramaz gibi ön yargıları yıkmak, engelli insana yönelik ayrımcılıklar da mücadelenin temelini oluşturmaktadır. Günlük yaşamımızda kullandığımız kelimeler, deyimler, kavramlar yeniden gözden geçirilmeli engellileri rencide eden, küçük düşüren söyleme karşı farkındalık çalışmaları yapılmalıdır. Engelli gurubuna giren kardeşlerimizin herhangi bir eksiklik ve zayıflık hissine kapılmalarına müsaade etmeden, onları tümüyle kucaklamak, milletimizin saygın ve eşit bir ferdi olduklarını sürekli hatırlarda tutmak gerekmektedir. Sahip olunan engel değişik neden ve olaylara bağlı olarak ortaya çıkabilecekken, bu haldeki kardeşlerimizin hayatlarını sürdürebilmeleri, ihtiyaçlarını başkalarına muhtaç olmadan karşılayabilmeleri oluşacak sosyal duyarlılık seviyesine yakından bağlıdır. Ne yazık ki; 3 Aralık “Dünya Engelliler Gününü” engelli vatandaşlarımız ve engelli kamu çalışanlarımız birçok sorunla karşılamaktadırlar. Engelli vatandaşlarımızın gerek toplumsal hayatın içinde yer almalarını gerekse iş istihdamı konusunda yeterince çalışma yapılmıyor. İnsan olmaktan kaynaklanan vazgeçilmez haklara ulaşılması hususunda, engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları zorluklar toplumsal kesimlerin temas, irtibat ve işbirliğiyle bertaraf edilecek ve bu çerçevede insanımızı tümüyle sararak çağın açmazlarına karşı koruyacaktır. Her insanın bir engelli adayı olduğunu hatırlatarak, Engelli kardeşlerimize sorunsuz ve engelsiz günler diliyorum” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın