Şiddete acil çözüm istiyoruz

Şiddete acil çözüm istiyoruz NEVŞEHİR(MHA) Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, Sağlık çalışanlarının şiddete uğramadığı bir gün bile olmadığına dikkat çekerken, her gün memleketin her bir yerinden sağlık çalışanlarının darp edildiği haberlerini aldıklarını,  televizyonlarda hastanelerde yaşanan saldırıları dehşete düşerek izlediklerini ifade etti. Türk Sağlık-Sen işyeri temsilcisinin de saldırıya uğradığını belirten Başkan Çetin, “Devletin verdiği […]

 Şiddete acil çözüm istiyoruz

10.12.2020 - 11:43

Güncelleme : 10.01.2021 - 2:32

Şiddete acil çözüm istiyoruz

NEVŞEHİR(MHA) Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, Sağlık çalışanlarının şiddete uğramadığı bir gün bile olmadığına dikkat çekerken, her gün memleketin her bir yerinden sağlık çalışanlarının darp edildiği haberlerini aldıklarını,  televizyonlarda hastanelerde yaşanan saldırıları dehşete düşerek izlediklerini ifade etti.

Türk Sağlık-Sen işyeri temsilcisinin de saldırıya uğradığını belirten Başkan Çetin, “Devletin verdiği görevle, milleti hizmet veren şifa dağıtan sağlık çalışanlarımız ambulanslarda, aile hekimliklerinde, acillerde, polikliniklerde şiddete uğruyorlar. Tehdit edilip, darp ediliyorlar.

Sağlık çalışanlarına şiddetin bin bir türlüsü uygulanmaktadır. Sağlıkta şiddet tırmanmakta ve çalışanların hizmet üretmesine engel olacak bir düzeye gelmektedir. Bu kabul edilemez saldırılardan biride gece dün akşam ilimizde yaşanmıştır. Kavak beldesindeki covid-19 hastalarına ilaç vermeye ve temaslılara test yapmaya giden filyasyon ekibimiz  sokağa çıkma yasağının olduğu biri saatte sokakta ağır hakaret ve küfürlere maruz kalmışlar, darp girişiminden jandarmaya haber vermeleri sayesinde kurtulmuşlardır. Sağlık çalışanı arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Saldırganlar hakkında da gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Bu olayların takipçisi olduğumuzu herkesin bilmesini istiyoruz.

Türkiye’de Sağlıkta şiddet çözülmesi gereken temel meselelerden biridir. Bugün artık sağlık çalışanları can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet üretmektedirler. Herkes evine akşam sağ salim gidebileceğinden endişelidir. Şiddet, ağır darp, bıçaklama ve silahlı saldırı gibi ölümle sonuçlanabilecek bir seviyeye çıkmıştır. Kısacası sağlık çalışanlarının hayati her dakika tehlike altındadır. Bunun için sağlıkta şiddete acil çözümler ve ağır yaptırımlar gereklidir. Çünkü sağlıkta şiddetin durmak bir yana artarak devam etmesindeki en önemli neden etkin ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçmemesidir. Örneğin tutuklu yargılama sadece kağıt üstünde kalmaktadır. Uygulamada pek hayata geçmeyince, şiddet uygulayan elini kolunu sallaya sallaya gezdikçe çözüm olmamaktadır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara, sağlık kurumlarında ortalığı birbirine katanlara bu işin sonunun tutuklu yargılanmak olduğunun idrakine varmaları sağlanmalıdır. Devletin ceza sistemi ve uygulayıcıları bunu hissettirmelidir. Bunun yanı sıra şiddetin bir tedavi biçimi olarak algısı yıkılmalı, şiddet uygulayanların acil haller dışında kamu sağlık hizmetlerinden belli bir ücret karşılığı yararlandırılması getirilerek bu durum tersine çevrilmelidir. Yani kişi sağlık çalışanına şiddet uyguladığında belli bir süre ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanamayacağını bilmelidir. Şiddetin kendisine bir fatura çıkaracağını anlamalıdır.

Tüm bunların yanı sıra Türk Sağlık-Sen olarak önerimiz sağlık hizmeti veren birimlerin ve yerlerin hiçbir ayrım gözetilmeden ( Sıfır Toleranslı Alan) olarak tanımlanmasıdır. Sıfır toleranslı alanlarda işlenen suçlara en sert yaptırımlar uygulanır ve bu suçlara karşı hakimlerin bir takdir yetkisi de bulunmaz. Para cezasına çevrilme veya hafifletici sebepler göz önüne alınmayarak cezalar net bir biçimde verilir. Böyle bir alan tanımlaması ile eminiz ki sağlık kurum ve kuruluşları daha güvenli yerler haline geleceklerdir.  Bu konuda sendika olarak teklifimizi Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkili mercilere gönderdik. Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarına uygulanana şiddettin en aza indirmesi için yapılması gereken acil tedbirlerin ve ağır yaptırımların süratle hayata geçmesini istiyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın