Okul öncesi öğretmenlerine bakıcı muamelesi yapılmasına karşıyız

Okul öncesi öğretmenlerine bakıcı muamelesi yapılmasına karşıyız NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Çiftci, okul öncesi öğretmenlerine bakıcı muamelesi yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Korona virüs salgını nedeniyle okulların tatil edilmesine rağmen okul öncesi eğitim kurumlarının faaliyetlerini sürdürmelerine bir anlam veremediklerini dile getiren Başkan Çiftci, “Millî Eğitim Bakanlığı, kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 20 Kasım 2020 Cuma […]

 Okul öncesi öğretmenlerine bakıcı muamelesi yapılmasına karşıyız

26.11.2020 - 10:03

Güncelleme : 26.11.2020 - 10:03

Okul öncesi öğretmenlerine bakıcı muamelesi yapılmasına karşıyız

NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Çiftci, okul öncesi öğretmenlerine bakıcı muamelesi yapılmasına karşı olduklarını söyledi.

Korona virüs salgını nedeniyle okulların tatil edilmesine rağmen okul öncesi eğitim kurumlarının faaliyetlerini sürdürmelerine bir anlam veremediklerini dile getiren Başkan Çiftci, “Millî Eğitim Bakanlığı, kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 20 Kasım 2020 Cuma gününden 4 Ocak 2021 Pazartesi gününe kadar resmî, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edileceğine yönelik bir açıklama yapmıştı. Ancak Bakanlık, söz konusu açıklamanın daha mürekkebi kurumadan bir genelge yayımlayarak, bu defa resmî ve özel tüm anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmasının uygun olacağını ifade etmiştir. Bakanlığın yıl sonuna kadar resmî ve özel eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara vermesini, “Her işin başı sağlık” diyerek makul görmüş; öğrenme kayıpları başta olmak üzere yüz yüze eğitim yapılmamasının neden olacağı aksaklıklara rağmen salgının etkisinin azalarak eğitim-öğretimde normale dönüşe vesile olacağı beklentisiyle bu kararı yerinde bulmuştuk. Fakat bugün yayımlanan yeni genelgeyle okul öncesi eğitim kurumlarının yüz yüze eğitime başlatılması, ya eğitim kurumlarının ve yüz yüze eğitimin salgına olumsuz bir etkisinin olmadığını ya da okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerimizin “çocuk bakıcısı” yerine konulması algısını ortaya çıkarmıştır. Eğitim-öğretimde esas olan, yüz yüze eğitimdir ve eğitimin tüm kademelerinde yüz yüze eğitime geçilmesinin nihai hedef olması gerçeğine rağmen alınan bu karar, eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilmesi gerekçesiyle uyuşmamaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı’nı, okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması kararını gözden geçirmeye ve/veya salgınla mücadele sürecine olumsuz etkisi olmayacaksa 1, 8 ve 12. sınıflar ile Destekleme ve Yetiştirme kurslarından başlayarak en kısa sürede yüz yüze eğitime geçilmesi kararı almaya çağırıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın