Kredi Kullanmak Suretiyle Emekli Olma İmkânı ile vatandaşımızın yanındayız’’

Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Baltacı ‘Kredi Kullanmak Suretiyle Emekli Olma İmkânı ile vatandaşımızın yanındayız’’ Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırılma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandı. Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Baltacı, ‘’Sigortalılarımıza Bankalarla […]

 Kredi Kullanmak Suretiyle Emekli Olma İmkânı ile vatandaşımızın yanındayız’’

07.01.2021 - 14:03

Güncelleme : 10.01.2021 - 2:24

Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Baltacı ‘Kredi Kullanmak Suretiyle Emekli Olma İmkânı ile vatandaşımızın yanındayız’’

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırılma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandı.

Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Baltacı, ‘’Sigortalılarımıza Bankalarla yapılan protokol ile yapılandırılan borcun banka kredisi ile ödenerek, emeklilik imkânı sunulacaktır. Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 31 Mart’a kadar aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.’’ dedi.

İl Müdürü Baltacı; Sigortalıların, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerini belirtti.

Baltacı, bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalıların, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapmaları gerektiğini ve Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlükleri tarafından verilecek emekli olabileceklerine ilişkin yazısı ile birlikte Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden istedikleri bankaya müracaat edebileceklerini ifade etti.

İl Müdürü Baltacı, “Kredi iş birliği protokolü kapsamında, birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda;

Ø 4b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Ø 4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Ø Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Ø Askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Ø Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, faydalanabilecektir’’ dedi.

Yapılandırma Süresi Uzatıldı

İl Müdürü Mehmet Baltacı, 7256 sayılı Yapılandırma Kanunun süresinin uzatıldığını hatırlatarak; ’30 Aralık 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılandırma için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020 tarihinden 1 Şubat 2021 tarihine, İlk taksitin son ödeme tarihi ise 28 Şubat 2021 tarihinden 31 Mart 2021 tarihine uzatılmıştır.’’ dedi.

Mehmet BALTACI

Nevşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın