Kelime-i Şehadet getirip Müslüman oldu

Kelime-i Şehadet getirip Müslüman oldu NEVŞEHİR(MHA) Hollanda vatandaşı Huberdına Aleida Donna Risa ihtida merasimi ile kelime-i şehadet getirip Müslüman oldu. Kendi arzusu ile Müslüman olmaya karar veren Hıristiyan Hollanda vatandaşı 51 yaşındaki üniversite mezunu Tiyatro Yönetmeni Risa için, Nevşehir İl Müftülüğünde ihtida merasimi düzenlendi. Hollanda’da yaşayan Huberdına Aleida Donna Risa tatil için geldiği Nevşehir’ de, […]

 Kelime-i Şehadet getirip Müslüman oldu

15.07.2021 - 11:45

Güncelleme : 15.07.2021 - 11:45

Kelime-i Şehadet getirip Müslüman oldu

NEVŞEHİR(MHA) Hollanda vatandaşı Huberdına Aleida Donna Risa ihtida merasimi ile kelime-i şehadet getirip Müslüman oldu.

Kendi arzusu ile Müslüman olmaya karar veren Hıristiyan Hollanda vatandaşı 51 yaşındaki üniversite mezunu Tiyatro Yönetmeni Risa için, Nevşehir İl Müftülüğünde ihtida merasimi düzenlendi.

Hollanda’da yaşayan Huberdına Aleida Donna Risa tatil için geldiği Nevşehir’ de, İl Müftülüğüne müracaat ederek Müslüman olmak istediğini beyan etti.

İslam dininden çok etkilendiği için Müslüman olmayı seçtiğini belirten Tiyatro Yönetmeni Donna Risa, “ Nevşehir’de tanıştığı ve evlenmeye karar verdiği Güner Güven ve ailesinden İslam dinini öğrendim, bir yıldan beri de araştırıyordum, İslamiyet’i isteyerek seçtim ve çok mutluyum” dedi.

Din Hizmetleri Uzmanı Adem Aydın’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan ihtida merasiminde, Donna Risa’ya İslamiyet hakkında özet bilgiler veren İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya, İslam’ın temelinin Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak olduğunu belirtti.

İhlas suresinin mealini okuyup açıklayan Altunkaya ikinci önemli esasın Hz. Muhammed’in Allah’ın kulu ve elçisi olduğunu kabul etmek olduğunu söyledi.

Altunkaya, imanın esaslarını ve İslam’ın şartlarını kısaca anlatıp kelime-i şehadet getirerek anlamını açıklamasından sonra; İslam ile şereflenen, Donna Risa da şehadet getirip Allah’tan başka ilahın olmadığına ve Hz. Muhammed’in Allah’ın kulu ve peygamberi olduğuna inandığını söyleyerek Müslüman oldu.

İl Müftüsü Altunkaya, Donna Risa’yı tebrik ederek iyi bir Müslüman olabilmek için iman, ibadet ve ahlak esaslarına uymak, bunlara uyabilmek için ise sürekli öğrenmek gerektiğini tavsiye etti.

Altunkaya, merasim sonunda Donna Risa’ya ihtida belgelerini takdim ederek yabancı dilde Kur’an-ı Kerim, ilmihal ve İslamiyet’i anlatan Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayınlarından çeşitli kitaplar hediye etti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın