Emeklinin kaderi sefalet mi?

Emeklinin kaderi sefalet mi? NEVŞEHİR(MHA) Türk Emekli-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Yavuz Soysaldı, emeklilerin ekonomik olarak yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Soysaldı, “31 Aralık sonu itibariyle 2020 yılı enflasyonu TÜİK’e göre %14,6 oldu. Memur emeklisine yapılan zam %7,36. Temel gıda ürünlerinde ise; Zeytinyağının kilosu 40 TL oldu yapılan zam %60, Ayçiçek yağını kilosu 20 TL oldu yapılan […]

 Emeklinin kaderi sefalet mi?

27.01.2021 - 10:43

Güncelleme : 27.01.2021 - 10:43

Emeklinin kaderi sefalet mi?

NEVŞEHİR(MHA) Türk Emekli-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Yavuz Soysaldı, emeklilerin ekonomik olarak yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.

Soysaldı, “31 Aralık sonu itibariyle 2020 yılı enflasyonu TÜİK’e göre %14,6 oldu. Memur emeklisine yapılan zam %7,36. Temel gıda ürünlerinde ise; Zeytinyağının kilosu 40 TL oldu yapılan zam %60, Ayçiçek yağını kilosu 20 TL oldu yapılan zam %80, Sebze ve meyvenin kilosu 6 TL oldu yapılan zam %50, Zeytinin kilosu 40 TL oldu yapılan zam %67, Peynirin kilosu 50 TL oldu yapılan zam %40, Gıda maddelerinde ana harcama kalemlerine %40’ın üzerinde zam yapılmasına rağmen yine TÜİK’e göre gıda da ortalama enflasyon %20,61?  ENAG’a (Enflasyon Araştırma Grubu) göre %36,72.  Enflasyon en büyük darbeyi emeklinin mutfağına vurdu. Zamlardan şaşkına döndük. Enflasyonun %14,6 olduğu, asgari ücrete %21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda emekli maaşlarına %7,36 zam yapılması, asla kabul edilemez. Emeklinin hiçbir yan geliri yoktur, Evi yoktur, arabası yoktur. Faturalarına, pazar parasına yetmeyen maaşı ile torunlarına karşı mahcup, evdeşine karşı boynu bükük, bayramları bile unutmuştur. Bunca yıl ülkesine şerefle ve sadakatle hizmet etmiş emekliye bu reva görülemez. Toplumun önderleri, aksakalları bu kadar hor görülemez.

Ömrünün kalan günlerinde İnsanca yaşayacak bir gelir standardına kavuşturmak; kamu kaynaklarını dağıtanların sadakası değildir. Analarının ak sütü gibi helal olan geçimliğini emekliden esirgeyemezsiniz. Son on yılda emeklilere verilen zam asgari ücret kadar dahi olmamış, hatta asgari ücret en az emekli maaşından daha fazla olmuştur. Asgari ücretli baz alınarak bir beklenti ve kıyaslama yapmıyoruz. Ancak bugün asgari ücret üç bin seviyesine bile çıkarılmazken emekli aleyhine bir gerilemeyi ise anlamak mümkün değildir. Bu sebeple en azından asgari ücrete yapılan zam kadar zam istiyoruz. Buna bile razı olmayı; öğrenilmiş çaresizlik olarak iliklerimize kadar hissediyoruz” dedi.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın