Ekonomik kriz buhrana dönüştü

  Ekonomik kriz buhrana dönüştü NEVŞEHİR(MHA) Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez düzenlediği basın toplantısında ülke ekonomisini değerlendirdi. İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısına Merkez İlçe Başkanı Semasi Yücel ve partili yöneticilerde katıldı. Düzenlenen basın açıklamasında konuşan İl Başkanı Kamil Gülmez, Ülkede ekonomik krizin buhrana dönüştüğünü vurgulayarak, insanların açlıkla boğuştuğunu söyledi. Başkan Gülmez, “Tam […]

 Ekonomik kriz buhrana dönüştü

08.07.2021 - 11:53

Güncelleme : 08.07.2021 - 11:53

 

Ekonomik kriz buhrana dönüştü

NEVŞEHİR(MHA) Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez düzenlediği basın toplantısında ülke ekonomisini değerlendirdi.

İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısına Merkez İlçe Başkanı Semasi Yücel ve partili yöneticilerde katıldı.

Düzenlenen basın açıklamasında konuşan İl Başkanı Kamil Gülmez, Ülkede ekonomik krizin buhrana dönüştüğünü vurgulayarak, insanların açlıkla boğuştuğunu söyledi.

Başkan Gülmez, “Tam 3 yıl önce, 2018 yılının Temmuz ayında, ucube tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte, yaşadığımız ekonomik krizin şiddeti arttı. Kriz vatandaşlarımızın canını daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin, halkı COVİD-19 salgınıyla mücadele de yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor” dedi.

Halkın bu sorunlar ile boğuşurken saraylardan ülkeyi yönetenlerin milyonların sırtına yeni yükler bindirdiğini öne süren CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, “Erdoğan’ın şahsım hükümeti, miting meydanlarında ‘Temmuz ayında ekonomi şahlanacak’ demişti. Ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü saray halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bozuk düzeni düzelteceklerini ifade eden Kamil Gülmez, 01 Temmuz itibariyle eklektiğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldı.  Son zamanlarla birlikte sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdi. Biz bu düzeni değiştireceğiz” ifadelerinde bulundu.

TÜİK’in son verileri Mazot, gübre, elektriğe yansıyacak gibi durduğunu söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanı Gülmez, “Saray Rejiminin halkın sırtına yüklediği büyük yük ve ağır ekonomik yıkım TÜİK’in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor. TÜİK’in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17,53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyeti ise yüzde 42,89 artışla 32 ayın zirvesinde. Bütün bu gelişmeler saray rejiminin yarattığı yıkımın halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti. Üretici ve tüketici enflasyonu arasında fark, bir süre sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor. Türk Lirasının döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak. Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzde ki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var; o da saray rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı, daha yaşanamaz hale getirecek” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın