DOWN SENDROMLU RAMAZAN’IN İTFAİYE ERİ OLMA HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

DOWN SENDROMLU RAMAZAN’IN İTFAİYE ERİ OLMA HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, down sendromlu Ramazan Ünlü’nün (19) itfaiye eri olma hayalini gerçekleştirdi. İtfaiye Müdürlüğü ekipleri ile göreve çıkarak bir günlüğüne de olsa itfaiye eri olan Ramazan’a Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, başarı madalyası takıldı. Nevşehir Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda beden eğitimi öğretmeni Tarkan […]

 DOWN SENDROMLU RAMAZAN’IN İTFAİYE ERİ OLMA HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

22.03.2021 - 5:38

Güncelleme : 22.03.2021 - 5:38

DOWN SENDROMLU RAMAZAN’IN İTFAİYE ERİ OLMA HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, down sendromlu Ramazan Ünlü’nün (19) itfaiye eri olma hayalini gerçekleştirdi. İtfaiye Müdürlüğü ekipleri ile göreve çıkarak bir günlüğüne de olsa itfaiye eri olan Ramazan’a Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, başarı madalyası takıldı.

Nevşehir Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda beden eğitimi öğretmeni Tarkan Güney, down sendromlu öğrenicisinin arzusunu gerçekleştirebilmek için belediyeye müracaat ederek, talebini iletti.

Belediye Başkanı Mehmet Savran’ın talimatıyla hazırlanan Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü itfaiye ekipleri, konuk ettikleri Ramazan Ünlü ile birlikte göreve çıktı.

Senaryo gereği yangın alarmının ardından özel kıyafetleri giyen down sendromlu Ramazan, itfaiye aracıyla şehirde tur atıp İtfaiye Müdürlüğü yerleşkesinde yakılan ateşi söndürdü.

İtfaiye erlerinin kullandığı alet ve teçhizatlarla ilgili bilgi verilen Ünlü’ye görevinin ardından Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran tarafından başarı madalyası ve hediye takdim edildi.

Görev arkadaşlarıyla özçekim yaparak hatıra fotoğrafı çektiren Ünlü, gazetecilere, hayaline kavuşmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Başkan Savran da özel insanların topluma kazandırılması amacıyla yapılan çalışmalara katkı sunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde down sendromunun bir hastalık olmadığını, farklılık olduğunu ve farklı olmanın normal olduğunu herkese duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmanın çok önemli olduğunu kaydeden Savran, tüm down sendromlu vatandaşların hayata sımsıkı sarılması, hiçbir önyargı ve ayrımcılığa tabi tutulmadan yaşam sürmesinin toplum olarak hepimizin sorumluluğu olduğunu vurguladı.

Savran, “Ramazan’ın hayali varmış ve burada çok da başarılı oldu. Hayalini gerçekleştirdik, ona bir de madalya verdik. Özel insanlarımızın özel eğitimlerle topluma kazandırılması için çalışma yapan öğretmenlerimiz var. Ben de bir hekim olmam nedeniyle bu tür talepleri çok önemsiyorum.” diye konuştu.

Ünlü’nün öğretmeni Tarkan Güney ise zaman zaman sosyal aktiviteler için okul dışına çıktıklarında, kendisine her fırsatta itfaiyeci olmak istediğini söyleyen öğrencisi için gösterilen duyarlılık dolayısıyla yetkililere teşekkür etti.

Etkinliğin, “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü”nde gerçekleşmesinin ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu dile getiren Güney, “Belediye Başkanımız ve itfaiye personeli ricamızı kırmadı. Çok güzel bir organizasyon gerçekleştirildi. Ramazan’ı çok mutlu ettiler.” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın