Dernek ve vakıfların eğitimde paydaş haline getirilmesi kabul edilemez

Dernek ve vakıfların eğitimde paydaş haline getirilmesi kabul edilemez NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-İş Sendikası Nevşehir İl Başkanı İbrahim Demir, dernek ve vakıfların eğitimde paydaş haline getirilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Demir, “Eğitime Destek Platformu Nevşehir’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları dernekler Cemaatler ve vakıfların bir araya gelerek, oluşturdukları platformdur.Eğitime Destek Platformu Eylül ayı toplantısı Kadem Nevşehir İl Temsilciliğinin […]

 Dernek ve vakıfların eğitimde paydaş haline getirilmesi kabul edilemez

18.11.2020 - 15:19

Güncelleme : 18.11.2020 - 15:20

Dernek ve vakıfların eğitimde paydaş haline getirilmesi kabul edilemez

NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-İş Sendikası Nevşehir İl Başkanı İbrahim Demir, dernek ve vakıfların eğitimde paydaş haline getirilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Demir, “Eğitime Destek Platformu Nevşehir’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları dernekler Cemaatler ve vakıfların bir araya gelerek, oluşturdukları platformdur.Eğitime Destek Platformu Eylül ayı toplantısı Kadem Nevşehir İl Temsilciliğinin ev sahipliğinde yapılan toplantı Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’in yanı sıra AK Parti Nevşehir Milletvekili, İl Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim yardımcısı, Nevşehir İl Müftüsü, Eğitime Destek Platformu Başkanı ve aynı zamanda Safa Vakfı temsilcisi, Diyanet Sen İl Başkanı, Kızılay Nevşehir Şube Başkanı, Birlik Vakfı Nevşehir Şube Başkanı, Enderun Eğitim Vakfı Genel Başkanı, Alemdar Hatipler Derneği Başkanı ve Mahmut Sami Ramazanoğlu Vakfı Temsilcilerinin katılımı ile  gerçekleşmiştir. Nevşehir’de eğitimle ilgili faaliyette bulanan bu kadar sendika ve STK lar varken eğitimin sorunları neden vakıf dernek ve cemaatlerle konuşuluyor. Bu kuruluşlar eğitimin neresinde, resmî bir görevleri bulunmamakta iken bu toplantı neden resmî bir kimliğe büründürülmüştür. Örgün eğitimdeki öğrencilere yönelik bir kısım etkinliklerinin doğrudan diğer kurum, kuruluş ve bireyler tarafından yürütüleceğinin kabul edilmesi, örgün eğitim kurumlarını kanuni idare ilkesine ve genel idare ilkesine aykırı olarak diğer kurum, kuruluş ve bireylerin faaliyet alanına dönüşeceği açıktır. Bu  durum Anayasanın hükümlerine ve Türk Milli Eğitiminin temel ilke ve kurallarına aykırıdır. Eğitimin sorunlarını ve çözüm yollarını bilim insanları, sendikalar ve uzmanlarla tartışmalı ve onlarla işbirliği yapmalıdır. Bir takım dernek ve vakıfların Milli Eğitim Sisteminin paydaşı haline getirilerek okullarda faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlanması, öğrenciler ve aslında tüm eğitim camiası üzerinde baskı oluşturabilecek bir ortamın oluşmasına neden olabileceği dikkate alındığında söz konusu uygulama anayasa ve diğer mevzuat hükümlerine, açıkça aykırılık oluşturmaktadır. Anayasamıza göre, Kamusal eğitim devletin temel sorumluluğudur. Eğitimci niteliği taşımayan kişi ve kurumlara devredilemez. Eğitim-İş olarak dernek ve vakıfların eğitimin paydaşı haline getirilmesine yönelik politikaya geçit vermeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın