CHP’den Karaburna – Karaburç halkına tam destek

Sarıaslan, “Anadolu’ya ihanet ettirmeyeceğiz” NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine bağlı Karaburna ve Karaburç köyleri sınırlarındaki alanda maden arama çalışmalarının sonlandırılması için iki köy halkı basın açıklamasında bulundu. CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan’ın yanı sıra İl Başkanı Kamil Gülmez, merkez ilçe başkanı Semasi yücel, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, CHP Kırşehir İl Başkanı Şeref Baran Genç […]

 CHP’den Karaburna – Karaburç halkına tam destek

04.06.2021 - 12:02

Güncelleme : 04.06.2021 - 12:02

Sarıaslan, “Anadolu’ya ihanet ettirmeyeceğiz”

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine bağlı Karaburna ve Karaburç köyleri sınırlarındaki alanda maden arama çalışmalarının sonlandırılması için iki köy halkı basın açıklamasında bulundu.

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan’ın yanı sıra İl Başkanı Kamil Gülmez, merkez ilçe başkanı Semasi yücel, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, CHP Kırşehir İl Başkanı Şeref Baran Genç ve Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok ve çok sayıda köylünün katılımıyla düzenlenen basın toplantısında maden arama çalışmalarının bölgedeki yeraltı su kaynaklarına büyük oranda zarar verdiğine dikkat çekildi.

Karaburna Köyü Muhtarı Ercan Kızılbayır konuşmasında, maden arama çalışmalarının durdurulması için gerekli girişimlerde bulunduklarını ve yürütmenin durdurulması için devlet kurumlarının bir an önce karar vermesini beklediklerini dile getirdi.

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan ise konuşmasında; “Bu topraklar 1071’den beri bizlere vatan edinmiş. Vatan uğruna can vermişiz, kan vermişiz. Üç kuruş eline bir şey geçince kendini bir şey zanneden zibidi Karaburç köyündeki kadınımızın direnişini cahillik olarak nitelemiş. Zibidi üç kuruş para sahibi olabilirsin, bu halkın gönlüne ve bu topraklara sahip olamazsın. Bu AKP zihniyeti İstanbul’u biliyorsunuz berbat etti, talan etti, pisledi. Marmara denizinde artık yüzemez hale geldi. Orayı bitirdiler şimdi sıra Anadolu’ya geldi. Biz bu toprakları yedirmeyiz. Bunu herkes bilmeli. AK Parti gidici. Bu ÇED raporunun altına imza atanlara sesleniyorum. Çok sürmeyecek bu AKP gidecek ama siz bürokratlardan da bunun hesabını soracağız. Siz bu raporu verirken kime danıştınız?. Karaburç köyüne, Karaburna köyüne geldiniz mi?. Burada toprak sahipleriyle görüştünüz mü?. Yasaları çiğnediniz bu raporları verirken. Kapadokya bölgesi dünyanın gözdesi. Dünyanın her yerinde denizi ve kumu bulabilirsiniz ama Kapadokya bölgesini bulamazsınız. Bu bölgeyle ilgili bir alan yasası getirdiler meclise biz CHP olarak bunu destekledik. Bende milletvekili olarak destekledim. Bazıları ıvır zıvır ediyorlar ama edecekler tabi. Amacımız Kapadokya bölgesinin talan edilmesini önlemekti. Tam tersine buradan başlayarak siz Ürgüp’e, Avanos’a doğru gitmek istediniz. Ama biz buna müsaade etmeyeceğiz. Burada siz bu bölgenin su kaynaklarını talan etmeye başlarsanız bu köyleri yok edeceğiniz anlamına gelir. Buraları daha yaşanılır bir hale getirmek gerekirken siz buraları yaşanmaz hale getirmek için 650 bin liraya bu bölgeyi satmaya çalışıyorsunuz. Sattırmayacağız herkes bunu böyle bilsin. AK Partide bilsin. İstanbul’u pisliğe büründürdüğünüz gibi Türkiye’nin her tarafını pisliğe büründürmeyeceğiz. Bakın ben söylemiyorum bunu şimdiki Cumhurbaşkanı İstanbul’a ihanet ettik dedi. Anadolu’ya ihanet ettirmeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’ta konuşmalarında Karaburna ve Karaburç köylülerinin haklı davalarında yanlarında olduklarını dile getirdiler.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın