Başkan Beşer’den Ahilik haftası kutlaması

Başkan Beşer’den Ahilik haftası kutlaması NEVŞEHİR(MHA) Merkezi Nevşehir’de bulunan, Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale ve Niğde illerini de kapsayan Kapadokya Sanayiciler ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Habibe Beşer, Ahilik Haftasını kutladı. Beşer, “Ahiliğin, kardeşlik ve dayanışma gibi temel prensiplerini kendine şiar edinen esnaf ve sanatkârlarımız, “elini, kapını ve sofranı açık tut” öğretisini yaşam felsefesi olarak kabul etmiş, […]

 Başkan Beşer’den Ahilik haftası kutlaması

14.09.2020 - 13:28

Güncelleme : 14.09.2020 - 13:28

Başkan Beşer’den Ahilik haftası kutlaması

NEVŞEHİR(MHA) Merkezi Nevşehir’de bulunan, Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale ve Niğde illerini de kapsayan Kapadokya Sanayiciler ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Habibe Beşer, Ahilik Haftasını kutladı.

Beşer, “Ahiliğin, kardeşlik ve dayanışma gibi temel prensiplerini kendine şiar edinen esnaf ve sanatkârlarımız, “elini, kapını ve sofranı açık tut” öğretisini yaşam felsefesi olarak kabul etmiş, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanında yer almıştır. Çağdaş uygarlığın bugün kabul ettiği değerlere asırlar öncesinden ulaşmamızı sağlayan Ahilik Sistemi; başarıyı, eğitime, çalışmaya, alın terine dayandırmış; haksızlığa, yolsuzluğa, cahilliğe de karşı çıkmıştır.  Türklere özgü bir kurum olan Anadolu Ahiliğini meydana getiren Ahi Evran gibi değerli insanlar, o dönemin parçalanmış, birlik, kardeşlik, dostluk, hoşgörü ve insan sevgisini esas alan bir anlayışla, bir çatı altında birlikte yaşayabilmeyi, iş ve meslek sahibi olabilmeyi öğretmişlerdir. 8 asır boyunca esnaflığı bilgeliğe dönüştüren Ahiliğin felsefesinde eline, beline, diline sahip olmak vardır. Toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı merkeze alan Ahilik, iyi ahlakın doğruluğun, kardeşliğin ve yardımseverliğin düzenlendiği sosyal ve ekonomik bir düzen olarak karşımıza çıkmaktadır. O yüzden ahilik kültürünün yaşatılması ve devam ettirilmesi önem arz etmektedir. Bu duygularla, tüm esnaf kardeşlerimin Ahilik Haftasını kutluyor, kazançlarının bol ve bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın