Aşçı ve yardımcılarının görev tanımları, çalışma şartları ve süreleri somutlaştırılmalıdır

Aşçı ve yardımcılarının görev tanımları, çalışma şartları ve süreleri somutlaştırılmalıdır NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanlığınca yapılan açıklamada Aşçı ve yardımcılarının görev tanımlarının, çalışma şartları ve sürelerinin somutlaştırılması gerektiği belirtildi. İlgili Haber NEVŞEHİR HALKINA TEŞEKKÜRLER! Açıklamada; “Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na müracaat ederek, Bakanlığa bağlı kurumlarda aşçı ve aşçı yardımcısı kadro ve pozisyonlarındaki personelin görev tanımlarının, […]

 Aşçı ve yardımcılarının görev tanımları, çalışma şartları ve süreleri somutlaştırılmalıdır

29.06.2022 - 11:05

Güncelleme : 29.06.2022 - 11:05

Aşçı ve yardımcılarının görev tanımları, çalışma şartları ve süreleri somutlaştırılmalıdır

NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanlığınca yapılan açıklamada

Aşçı ve yardımcılarının görev tanımlarının, çalışma şartları ve sürelerinin somutlaştırılması gerektiği belirtildi.

Açıklamada; “Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na müracaat ederek, Bakanlığa bağlı kurumlarda aşçı ve aşçı yardımcısı kadro ve pozisyonlarındaki personelin görev tanımlarının, haftalık çalışma gün ve sürelerinin, pansiyon ve yurtlarda öğrenci olup olmamasına ve yemek hizmeti verilip verilmemesine bağlı çalışma şartlarının bir idari düzenlemeyle belirlenerek taşra teşkilatına duyurulmasını talep ettik.

Millî Eğitim Bakanlığı, büyük bir çoğunluğu Bakanlığa bağlı pansiyon ve yurtlarda çalıştırılmakta olan “sözleşmeli destek personeli” statüsünde aşçı ve aşçı yardımcısı istihdam etmektedir. Ancak aşçı ve aşçı yardımcısı kadro ve pozisyonlarına ilişkin bir görev tanımının bulunmaması ve çalışma şartlarının düzenlenmemiş olması, iller ve eğitim kurumları arasında farklı uygulamalar kadar bu personelin asli görevleri haricindeki işlerle de yükümlü tutulmaları gibi hatalı kararlara da sebep olmaktadır.

Özellikle haftalık çalışma gün ve sürelerinin net olarak belirlenmemiş olması, somut görev tanımlarının belirsizliği, pansiyon ve yurtlarda öğrenci bulunmadığı ve yemek hizmetinin verilmediği hâllerdeki çalışma şartları ve sürelerine ilişkin müphem durum, personeli farklı yorum ve uygulamalardan kaynaklı adaletsiz kararlara muhatap kılmaktadır.

Bu nedenle, Bakanlığa bağlı kurumlarda aşçı ve aşçı yardımcısı kadro ve pozisyonlarındaki personelin görev tanımları, haftalık çalışma gün ve süreleri, pansiyon ve yurtlarda öğrenci olup olmamasına ve yemek hizmeti verilip verilmemesine bağlı çalışma şartları bir idari düzenlemeyle belirlenerek taşra teşkilatına duyurulmalıdır” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın