Anne dostu hastane ünvanı kazandı

Anne dostu hastane ünvanı kazandı NEVŞEHİR(MHA) Anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli ve kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacı ile  yapılan çalışmalar sonucunda “Anne Dostu Hastane” unvanına  sahip oldu. Nevşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Macit Yalçın; “2001 yılından bu yana “Bebek Dostu Hastane” unvanına sahip olan Nevşehir Devlet Hastanemiz,  yapılan önemli çalışmalar […]

 Anne dostu hastane ünvanı kazandı

03.07.2023 - 10:55

Güncelleme : 03.07.2023 - 10:55

Anne dostu hastane ünvanı kazandı

NEVŞEHİR(MHA) Anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli ve kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacı ile  yapılan çalışmalar sonucunda “Anne Dostu Hastane” unvanına  sahip oldu.

Nevşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Macit Yalçın; “2001 yılından bu yana “Bebek Dostu Hastane” unvanına sahip olan Nevşehir Devlet Hastanemiz,  yapılan önemli çalışmalar ve iyileştirmeler sonucu ,  Bakanlığın belirli kriterlere göre yaptığı denetim ve sunduğu rapor ile, artık “Anne Dostu Hastane” unvanı almıştır.

Anne sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalarda, doğumun ideal koşullarda en az müdahale ile normal olarak gerçekleşmesinin sağlanması, anne güvenliği ve mahremiyetini dikkate alarak takiplerinin ve doğumlarının gerçekleştirileceği ideal ortamların oluşturulması hedeflenmektedir. Bu yaklaşımdan hareketle doğum ünitelerinin sunduğu sağlık hizmetlerini geliştirmeye yönelik olarak,  Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından “Anne Dostu Hastane Programı” başlatılmış ve sürdürülmektedir. Bu program kapsamında hastanemiz ek hizmet binasında özveri ile yapılan çalışmalar sonucu, anne ve anne adayları için mahremiyete dayalı tek kişilik sancı, doğum ve lohusa (SDL) ünitelerinde seçtiği bir yakınıyla birlikte kalabilecekleri, kendilerini ev ortamında hissedebilecekleri ve hareket özgürlüğü sağlayabildikleri alanlar oluşturulmuştur.

“Personelimizin, doğum öncesi ve sonrası hizmet içi eğitimleri tamamlandı.”

Gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemle ilgili konularda bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak için hizmet veren gebe okulu birimimizin faaliyetleri düzenlendi. Başta doğum ünitesi çalışanları, kadın doğum uzmanı hekimlerimiz ve ebelerimiz olmak üzere tüm hastane personelinin bu doğrultuda hizmet içi eğitimleri tamamlanmıştır. Çalışmalar sonucu hastanemizin birçok birimi, bakanlığımızca görevlendirilen ekip tarafından değerlendirilerek kriterlerin tamamının yerine getirildiği gözlemlendi ve Nevşehir Devlet Hastanesi ‘Anne Dostu Hastane’ unvanı almaya hak kazandı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın