Açıkgöz, İslam âleminin yeni yılını kutladı.

AK Parti Nevşehir Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Mustafa Açıkgöz, Hicri yılbaşı ile ilgili yayımladığı mesajında bütün İslam âleminin yeni yılını kutladı. “1443. Hicri Yeni Yılımızı Tebrik Ederim” Muharrem Ayı ve Hicri Yılbaşı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Hicri yılbaşı ile başlayan yeni yılın İslam âleminde ve dünyada süregelen kan, […]

 Açıkgöz, İslam âleminin yeni yılını kutladı.

09.08.2021 - 8:54

Güncelleme : 09.08.2021 - 8:54

AK Parti Nevşehir Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Mustafa Açıkgöz, Hicri yılbaşı ile ilgili yayımladığı mesajında bütün İslam âleminin yeni yılını kutladı.

“1443. Hicri Yeni Yılımızı Tebrik Ederim”

Muharrem Ayı ve Hicri Yılbaşı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Hicri yılbaşı ile başlayan yeni yılın İslam âleminde ve dünyada süregelen kan, gözyaşı ve şiddet olaylarının dinmesine vesile olmasını isteyerek, sağlık, huzur, barış ve mutluluk içerisinde geçmesini diledi.

“Rabb’im, Cümlemizi Kurtuluşa Erdirsin İnşAllah”

Müslümanlar için bir milat olan hicret; Allah’a ve O’nun Kutlu Elçisi Rahmet Peygamberine Hz. Muhammed (sav) ‘e gönülden bağlılığın bir ifadesi; hakka, hakikate, ilme, irfana ve medeniyete yapılan yolculuktur. Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Allah, Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor, “İman edip de hicret edenler ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad edenler, rütbe bakımından Allah katında daha üstündürler. Kurtuluşa erenler de işte onlardır.” (Tevbe Suresi, 20), Rabb’im cümlemizi kurtuluşa erdirsin inşallah. Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür. Hicret, Allah rızası için; anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçmenin ibretli ve meşakkatli bir öyküsü; Yüce dinimizin rahmet yüklü mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmak için çıkılan kutlu yolculuğun adıdır. Öyle ki tebliğ hicreti doğurmuş, hicret ise tebliği yoğurmuştur. Kısaca hicret Müslümanlar için bir milattır. Hicret, Allah yolunda fedakârlığın, yardımlaşmanın kardeşliğin zirvesidir. Ülkemizin orman yangınlarıyla başarılı mücadelesini sürdürdüğü bugünlerde hep birlikte yeşil vatan sevdasıyla takdire şayan bir mücadele verdik, emeği geçen herkesten Allah, razı olsun. Rabb’im ülkemizi, mazlum coğrafyaları, Müslüman kardeşlerimizi ve tüm insanlığı afetlerden ve felaketlerden korusun inşallah. Bu duygu ve düşünceler ile aziz milletimizin, değerli Nevşehirli hemşerilerimizin ve tüm İslam âleminin 1443 hicri yeni yılını ve Muharrem ayını en kalbi duygularımla tebrik eder, yeni yılın hanelerimize bereket, memleketimize ve tüm insanlığa sağlık, huzur ve barış getirmesini Yüce Allah (C.C)’dan niyaz ederim.”

dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın