Vatanın kurucularına vefa duymayanlar önce kendileriyle yüzleşmeli

Vatanın kurucularına vefa duymayanlar önce kendileriyle yüzleşmeli NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-İş Sendikası Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, AKP iktidarlarının 20 yıldır bu ülkeye yalancı bir tarih yazma çabalarına bu kez HDP milletvekili Garo Paylan’ın da katkı sunduğunu söyledi. Ermeni tarihçilerin bile mutabık olmadığı ve siyasilerin değil tarihçilerin tartışma alanı olan 1915 olayları için “soykırım” ifadesi kullanan Paylan’ın, […]

 Vatanın kurucularına vefa duymayanlar önce kendileriyle yüzleşmeli

27.04.2022 - 12:52

Güncelleme : 27.04.2022 - 12:52

Vatanın kurucularına vefa duymayanlar önce kendileriyle yüzleşmeli

NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-İş Sendikası Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, AKP iktidarlarının 20 yıldır bu ülkeye yalancı bir tarih yazma çabalarına bu kez HDP milletvekili Garo Paylan’ın da katkı sunduğunu söyledi.

Ermeni tarihçilerin bile mutabık olmadığı ve siyasilerin değil tarihçilerin tartışma alanı olan 1915 olayları için “soykırım” ifadesi kullanan Paylan’ın, TBMM’ye verdiği kanun teklifinde aralarında Cumhuriyet’in kurucularının da olduğu tarihi isimleri suçladığına ve isimlerinin ülkedeki her yerden kaldırılmasını teklif etme cüretinde bulunduğunu belirten Demir, “O dönemde yaşanan acıların karşılıklı olduğunu, kanun teklifinin verildiği Meclis’in bile o sayılan isimlerin de katkılarıyla kurulduğunu, bugün Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde yurttaşların eşitliği ilkesiyle bir arada yaşadığını görmezden gelen bu bakış açısı, dünü lekelemekte yarını ise karartmaktadır.

Emperyalist ülkelerin başına bir akbaba gibi üşüştüğü Osmanlı’dan, dünyaya parmak ısırtacak medenilikte bir Cumhuriyet kuran tarihi kahramanlarımızın haksız ithamlarla anılmasının vicdanla da gerçeklerle de bağdaşır bir tarafı yoktur.

AKP’nin bu kadar güçlenmesinin, demokratik hak ve özgürlüklerin bu kadar daraltılmasının oylaması olan 12 Eylül Referandumu’nda “Yetmez ama Evet”çiliğin reklamını yaparak iktidarın değirmenine su taşıyanlar, bu kez ülkede ırkçılığı körükleyerek yine AKP’nin ekmeğine yağ sürmektedir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki Cumhuriyet alerjisi yüzünden kurucuların isimlerini zaten bir bir tabelalardan çıkaran bir iktidarın döneminde böyle bir teklif vermenin de cesaretle de muhalefet yapmakla da yan yana gelir tarafı yoktur.

Bu yersiz siyasi hamle ve içeriğindeki iddialar, Cumhuriyet’in temel değeri olan yurttaşların eşitliği ilkesine ve bir arada kardeşçe yaşama kültürümüze zarar verecek niteliktedir.

Cumhuriyet’in, ilkelerinin, kurucularının, bu toprakların şanlı tarihinin her zaman savunucusu olan Eğitim-İş olarak, hem bu hadsiz ve haksız ithamları reddediyor, hem de bu hadsiz hamle vesile edilerek büyütülen ırkçılığı kınıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bu topraklardaki kardeşlik kültürünün ve şanlı tarihin verdiği ortak gururun, bu karanlık provokasyonlara galip geleceğini biliyoruz. Bizler, Irkçılığa, gericiliğe, bölücülüğe karşı, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten bizlere emanet laik, çağdaş, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatmaya korumaya ve geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın