“Su alt yapımızı yenilememiz gerekiyor”

Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran “Su alt yapımızı yenilememiz gerekiyor” NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Nevşehir il merkezinde su alt yapısının mutlaka yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti. 1940’lı yıllardan kalan içme suyu alt yapısıyla birlikte kayıp – kaçak oranının da yüksek olduğunu kaydeden Başkan Savran, bu konudaki çalışmaların aralıksız süreceğini belirtti. Savran, “İçme suyunda […]

 “Su alt yapımızı yenilememiz gerekiyor”

10.08.2021 - 9:28

Güncelleme : 10.08.2021 - 9:28

Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran

“Su alt yapımızı yenilememiz gerekiyor”

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Nevşehir il merkezinde su alt yapısının mutlaka yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti.

1940’lı yıllardan kalan içme suyu alt yapısıyla birlikte kayıp – kaçak oranının da yüksek olduğunu kaydeden Başkan Savran, bu konudaki çalışmaların aralıksız süreceğini belirtti.

Savran, “İçme suyunda bir sıkıntı yok. Sorun içme suyunun naklinde yani alt yapıda. Nevşehir’de biliyorsunuz alt yapı 1940’lardan 1950’lerden kalma. Bir çok yerde bu alt yapıyı yeniliyoruz, yenilemeye gayret ediyoruz. Bir de basınç düşmesi nedeniyle sıkıntılar yaşıyoruz. Bu alt yapının değiştirilmesi esnasında 8-9 saat kadar mahallelere su veremiyoruz. Yeni mahalle okul sokaktaki gibi basınçtan kaynaklanan sorunlar yaşıyoruz. Su akıyor ama bulaşık veya çamaşır makinesini çalıştırmıyor. İnşallah kısa sürede tamamlayıp, parke olan yerleri de asfalt yapıp çıkacağız. Biliyorsunuz ben Şubat ayında belediye başkanı oldum. Ve kısa sürede çok alt yapı yaptık. 20 kilometreye yakın alt yapı çalışması yaptık. Devam edecek bu çalışmalarımız. Nevşehir’in özellikle bu su alt yapısının yenilenmesi lazım. Çünkü kesintilerin sona erdirilmesi ya da en az seviyeye indirilmesi için bu yapılmalı. Çünkü vatandaş su da devamlılık istiyor. Bu doğal bir hakkı. İkincisi alt yanının eski olmasından dolayı kayıp kaçak oranımız çok fazla. Örneğin 100 birim su pompalıyoruz ama bunun % 50 sini faturalandırıyoruz. Nevşehirli kaçak suya tenezzül etmez ama alt yapıdaki sorun nedeniyle bu sorunu yaşıyoruz. Özellikle bu sorunu yaşadığımız 6 mahallemiz var. Çat kasabasından gelen ana hattımız var. Bu alt yapıyı düzelttiğimizde elektrik sarfiyatımız düşecek, kayıp kaçak oranımız düşecek. Suyu pompalamakta sorun yaşamayacağız ve kesintiler bir hayli düşecek” açıklamalarda bulundu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın