Şiir ve kısa öykü yarışmalarının şartnameleri belirlendi

Şiir ve kısa öykü yarışmalarının şartnameleri belirlendi NEVŞEHİR(MHA) 59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen şiir yarışmaları şartnamesi belirlendi. 16-18 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde ‘hece vezni ve serbest vezin’’ Dallarında şiir yarışmaları düzenlendi. Her iki […]

 Şiir ve kısa öykü yarışmalarının şartnameleri belirlendi

09.05.2022 - 14:59

Güncelleme : 09.05.2022 - 14:59

Şiir ve kısa öykü yarışmalarının şartnameleri belirlendi

NEVŞEHİR(MHA) 59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen şiir yarışmaları şartnamesi belirlendi.

16-18 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde ‘hece vezni ve serbest vezin’’ Dallarında şiir yarışmaları düzenlendi.

Her iki yarışmanın konusu; “Dört Kapı Kırk Makam Yolumuz İlim İrfan ve İnsanlık Sevgisi Üzerine Kuruldu”

Yarışmaya Katılma Koşulları; a) Yarışmaya katılan şiirlerin hiçbiri yayınlanmamış olması ve bir yarışmaya katılmamış olması gerekir, b) Yarışmalara en çok üç şiir ile katılına bilir. (ayrı, ayrı), Her şiir iki nüsha olacaktır. c) Yarışmacılar şiirlerinde açık isim ve mahlaslarını kullanmayıp rumuz kullanacaklar, d) Yarışmacılar şiirlerini daktilo, bilgisayar veya okunaklı olarak el yazısı ile yazabilirler. e) Şiirler ayrıca Cd ile gönderilecektir. f) Yarışmaya hangi dalda katıldıklarını şiir zarfını üzerine yazılacak. Madde-3 Teslim Şekli; Yarışmacılar ad, soyadı, mahlası, özgeçmişi ve tebligat için açık adresi ve telefonu yazarak bir zarfa koyup zarfı kapatacaklar ve üzerine ’’Rumuzu, şiirin adını yazacaklar, üzerine yine sadece ‘’Rumuz’’ yazılı ikinci bir zarfa şiirini koyarak kapatacaklar. Her iki zarfı üçüncü bir zarfın içine koyarak 24 Haziran 2022 tarihine kadar Hacıbektaş Belediyesi’ne teslim edecekler. Şiirlerini posta yolu ile gönderecek yarışmacıların bu tarihi dikkate alarak birkaç gün önceden göndermeleri önerilir.

Değerlendirme; teslim edilmiş şiir zarfları ile rumuz zarfları ayrılarak şiir zarfları 01 Temmuz 2022 tarihine kadar Jüri Üyelerine bir tutanakla teslim edilecektir. Jüri değerlendirmesini yaparak şiirlerle rumuzları yazılı tutanağı 05 Ağustos 2022 tarihine kadar Hacıbektaş Belediyesine teslim edeceklerdir. Yarışmanın sonucu www.hacibektas.bel.tr internet adresinden duyurulacak.

Hacı Bektaş Veli Anma Kurulu kendisinde bulunan rumuz zarflarını açarak dereceye girenlere ödüllerin verilmesi konusunda tebligatta bulunacak.

Ödüller 1.ye 1.000 – ₺ 2.ye 750 – ₺ 3.ye 500 – ₺

Öte yandan  Kısa Öykü Yarışması Şartnamesi de belirlendi.

16-18 Ağustos 2022 tarihleri arasında Hacıbektaş’ta yapılacak olan Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde Kısa Öykü yarışması düzenlendi. Yarışma konusu; “Dört Kapı Kırk Makam Yolumuz İlim İrfan ve İnsanlık Sevgisi Üzerine Kuruldu. Yarışmaya katılma koşulları; a) Yarışmaya katılacak öykülerin yayınlanmamış ve daha önce başka bir yarışmaya katılmamış olması, b) Öykülerin ‘’kısa öykü’’ kapsamında olması, c) Öykülerin daktilo veya bilgisayarla yazılmış olması gerekmektedir, d) Her yarışmacı ancak bir öykü ile katılabilir, e) Yarışmacılar öykülerinde açık isimlerini değil rumuz kullanacaklardır, f) Her öykü dört nüsha olarak düzenlenecektir. g) Öyküler Ayrıca Cd de gönderilecektir.

Teslim Şekli; Yarışmacılar ad, soyadı, özgeçmişi ve tebligat için açık adresi ve telefonu yazarak bir zarfa koyup zarfı kapatacaklar ve üzerine rumuzunu ve öykünün adını yazacaklar, üzerine yine sadece ‘’Rumuzu’’ yazılı ikinci bir zarfa öyküyü koyarak kapatacaklar. Her iki zarfı üçüncü bir zarfın içine koyarak 24 Haziran 2022 tarihine kadar Hacıbektaş Belediyesine teslim edeceklerdir. Posta yolu ile gönderecek yarışmacıların bu tarihi dikkate alarak birkaç gün önceden göndermeleri önerilir.

Değerlendirme; 3. Maddede belirtilen usule göre teslim edilmiş öykü zarfları ile rumuz zarfları ayrılarak öykü zarfları 01 Temmuz 2022 tarihine kadar seçici kurul üyelerine ayrı ayrı teslim edilecektir. Seçici kurul üyesi kendisine gönderilen öyküleri değerlendirerek sonuç raporunu en geç 05 Ağustos 2022 tarihine kadar Hacıbektaş Belediye Başkanlığı’na göndereceklerdir. Gelen bu değerlendirmeleri Hacı Bektaş Veli Anma Kurulu açarak

Ödüller; 1.ye 1.000 – ₺ 2.ye 750 – ₺ 3.ye 500 – ₺ olarak tespit edildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın