Şiddet insan hakkı ihlalidir

Şiddet insan hakkı ihlalidir NEVŞEHİR(MHA) Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele günü nedeniyle bir açıklama yayınlayan Kapadokya Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Habibe Beşer, Şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğuna dikkat çekti. 25 Kasım’ın dünya üzerindeki tüm kadınların ve kız çocuklarının maruz kaldıkları cinsiyete dayalı şiddeti gündemine alan bir gün olduğunu belirten KAPSİFED Başkanı Beşer, “Dünyada […]

 Şiddet insan hakkı ihlalidir

25.11.2020 - 11:43

Güncelleme : 25.11.2020 - 11:43

Şiddet insan hakkı ihlalidir

NEVŞEHİR(MHA) Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele günü nedeniyle bir açıklama yayınlayan Kapadokya Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Habibe Beşer, Şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğuna dikkat çekti.

25 Kasım’ın dünya üzerindeki tüm kadınların ve kız çocuklarının maruz kaldıkları cinsiyete dayalı şiddeti gündemine alan bir gün olduğunu belirten KAPSİFED Başkanı Beşer, “Dünyada her 1 dakikada 380 kadın gebe kalmaktadır.Bu gebeliklerin hemen hemen yarısı planlanmamış ya da istenmeyen gebelikler. Dünya Bankası verilerine göre dünya genelinde şiddet nedeniyle hayatını kaybeden 15-44 yaş grubundaki kadınların sayısı kanser, sıtma, trafik kazası ve savaşlar nedeniyle ölen kadınlardan daha fazladır. Türkiye’de 4 kadından biri çocuk gelin. Çocuk gelin olan dört kadından biri de eğitimsiz kadın. Şiddetin altında yatan nedenlere baktığımızda çocuk gelinlerin altında yatan nedenlerle aynı olduğunu görüyoruz. Kadınlarımız şiddete maruz kaldığında gerek ekonomik sebeplerden gerekse de sosyal çevrelerinden dolayı şiddetin karşısında yer almakta geç kalmaktadırlar.Kanunlarımızda ki aksaklıklar sebebiyle sonuca ulaşılamaması da kadınlarımızın cesaretlerini kırmakta ve içinde bulundukları konumu kabullenmelerine sebep olmaktadır.Öncelikle kadınlarımız haklarını bilmelidirler.Bir birey olduklarının farkına varmalıdırlar.  Kadınlara yönelik şiddet konusunda tüm kadın örgütleri işbirliği içinde olmalıdır. Şiddet mağdurlarının başvurularında 24 saat hizmet verebilecek birimlerin kurulmalı ve şiddetin önlenmesi konusunda sorumluluğu bulunan tüm kurum ve kuruluşlar iş birliği yapmalıdır. Kadına karşı şiddetinin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü nedeniyle şiddete hayır diyoruz ve kamu kurumları ile tüm sivil toplum örgütlerini şiddete karşı mücadelede işbirliğine davet ediyoruz” diye konuştu.  

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın