Nevşehir’in ilk HIMSS 6 sertifikalı hastanesi oldu

Nevşehir’in ilk HIMSS 6 sertifikalı hastanesi oldu NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Ürgüp Devlet Hastanesi sağlık sektöründe dijitalleşme çapalarına öncülük ederek dijital hastane derecelendirmesinde dünyaca kabul görmüş HIMSS(Healthcare Information and Management Systems Society) Emram 6 (Elektronik Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) kriterlerini yerine getirerek Nevşehir de bu seviyeye gelen ilk devlet hastanesi oldu. HIMSS Türkiye Direktörü […]

 Nevşehir’in ilk HIMSS 6 sertifikalı hastanesi oldu

22.01.2021 - 13:31

Güncelleme : 22.01.2021 - 13:31

Nevşehir’in ilk HIMSS 6 sertifikalı hastanesi oldu

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Ürgüp Devlet Hastanesi sağlık sektöründe dijitalleşme çapalarına öncülük ederek dijital hastane derecelendirmesinde dünyaca kabul görmüş HIMSS(Healthcare Information and Management Systems Society) Emram 6 (Elektronik Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) kriterlerini yerine getirerek Nevşehir de bu seviyeye gelen ilk devlet hastanesi oldu.
HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker Köse ve ekibi, Ürgüp Devlet Hastanesini ziyaret ederek EMRAN seviye 6 kriterlerini yerinde değerlendirerek, HIMSS 6 seviyesine yükseltildi.
HIMSS Nedir?
1961 yılında kurulan HIMSS, bünyesinde yer alan 600 şirket ve 250 dernek ve vakıf ile birlikte dünya çapında sağlık hizmeti veren 52.000 kurum ve kuruluşa hizmet vermektedir. Amerika, Avrupa ve Asya’da yapılanmaları bulunan ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan HIMSS’in kuruluş amacı, bilgi teknolojilerinin, sağlık hizmetleri sunumunda ve geliştirilmesinde en uygun düzeyde kullanımını sağlamaktır.
Teknoloji ve bilginin daha iyi kullanımını sağlayarak hasta güvenliğini sağlama ve sağlık bakım kalitesini iyileştirme vizyonu ile çalışan HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society), bu amaçla farklı değerlendirme modelleri ile ölçüm yapmakta ve hastanelere kendilerini ulusal ve uluslararası alandaki benzer kurumlarla karşılaştırma imkânı sunmaktadır. Böylece hastanelerin kişisel bilgi güvenliğini ön planda tutarak, elektronik verilerinin uluslararası geçerli bir standarda göre kayıt, işleme ve değerlendirmesi sağlanmakta.
EMRAM (Elektronik Tıbbi Kayıt Adaptasyon Modeli) nedir?
EMRAM ile hastanelerin dijital olma seviyeleri uluslararası düzeyde derecelendirilmektedir. Bu süreçte, sağlık kuruluşunun işleyişinde bilişim teknolojilerini kullanma seviyesi denetlenerek akredite edilir. HIMSS başvuruda bulunan hastanelerin dijital süreçlerini değerlendirmek ve seviyelerini belirlemek için dünyaca kabul edilen akreditasyon ve standart modeli olan EMRAM’ı kullanmaktadır. Bu model ile hastaneler 1 ile 7 arasında seviyelendirilerek dijital sürecini altıncı ve yedinci seviyeye kadar tamamlamış hastaneler belgelendirilmektedir. HIMSS EMRAM seviyelendirmesi ile hastanelerin sürekli gelişen sağlık bilişimi teknolojilerine uluslararası standartlarda uyum sağlamasını kolaylaştırmakta.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın