Mucize besin; Anne Sütü

EMZİRME YAŞAMIN TEMELİDİR Ülkemizde, “Bebek ve Çocuk Sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 1991 yılından bu yana temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlıkk Kuruluşları Programı” yürütülmektedir. Program kapsamında; güncel bilgilerle eğitilmiş sağlıkk personeli ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen […]

 Mucize besin; Anne Sütü

02.10.2020 - 9:40

Güncelleme : 02.10.2020 - 9:40

EMZİRME YAŞAMIN TEMELİDİR

Ülkemizde, “Bebek ve Çocuk Sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 1991 yılından bu yana temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlıkk Kuruluşları Programı” yürütülmektedir. Program kapsamında; güncel bilgilerle eğitilmiş sağlıkk personeli ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini emzirmeleri konusunda yardımcı olan 4 hastanemiz “Bebek Dostu Hastane”, 102 birimimiz “Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi”, ilimiz 2006 yılında “Bebek Dostu il” olma hakkını kazanmış ve ”Altın Bebek Dostu il ” olma aktivitelerine başlanmıştır.

Bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi emzirmedir. Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu yaşamın bu ilk birkaç yılında emzirmenin sürdürülmesi, çocuğun sadece o andaki değil daha sonraki yıllarda da fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkilemektedir.

Başarılı emzirme, annenin bebeğini emzireceğini düşünmesi ve bunu başaracağına inanmasıyla başlar. Hayatın ilk günlerinde ve ilk yıllarında bebeğin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle bebeğin, annesi tarafından korunması gerekmektedir. Anne bu koruma görevini, bebeğini emzirmekle sağlar. İlk süt yani ağız sütü, bebeği mikroplardan korumak için yüksek miktarda hastalıklardan koruyucu maddelerle donatılmıştır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon hastalıkları daha az görülmekte, beyin gelişimi daha iyi olmakta, allerjik hastalıklar, ishal ve solunum yolu hastalıkları ve hatta ileri yaşlarda ateroskleroz, kanser ve multipl skleroz gibi hastalıklar daha az bildirilmektedir. Emzirme gebelik boyunca 20 kat büyüyen rahmin, doğumdan sonra eski boyutuna daha çabuk dönmesini sağlar. Böylece annenin doğum sonu kanamalarını azaltır. Annenin kansızlıktan korunmasını sağlamış olur. . Emziren annelerde ise meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlıkdaha az görülmektedir.

Anne sütü özel yapıda, sindirimi kolay ve enfeksiyondan koruyucu nitelikleri zengin bir protein içeriğine sahiptir. Anne sütünde protein ve minerallerin inek sütüne göre daha az olması, sindirim ve böbrekler açısından bebeğin yüklenmesini önler. Anne sütündeki demir, çinko gibi minerallerin emilimi, inek sütüne göre çok daha fazla, örneğin demir için beş katıdır. Anne sütünde sindirimi kolay doymamış yağ asitlerinin oranı yüksektir.

Emzirme; -Anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. -Bebeklerde mutluluk ve güven duygusunu geliştirir. -Bebeğin psikolojik gelişimini de etkiler. -Bebeğin çene ve diş gelişimini sağlar. -Anneyi meme kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri gibi kadınlara özel kanser türlerinden kısmen korur.

-Anneyi ilerleyen yaşlarda kemik erimesinden korur.

-Ayrıca anne sütü alan kız bebeklerin yumurtalık ve meme kanseri riskinden korunduğu çalışmalarla ortaya çıkmıştır.

Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin ögelerini tek başına 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Sindirimi kolaydır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin başka bir ek besine veya suya gereksinimleri yoktur.Çok sıcak havalarda bile anne sütü bebeğin susuzluğunu giderir. Bebeğe su verilecek olursa, bebeğin midesi su ile dolacağından anne sütü almak istemeyecektir. Bunun sonucu olarak da bebek memeyi daha az emecek ve memede süt yapımı azalacaktır. Erken ek besin vermenin bebek için başta alerji olmak üzere birçok riski vardır

Görüldüğü gibi, başarılı bir emzirmenin birinci kuralu istemek ve gerisini bebeğe bırakmaktır.

Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı olarak Dünya Sağlık Örgütü’ nün önerdiği ve yürütülen programa göre “Bebeklerin doğumdan sonraki ilk yarım saat içerisinde emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi” temel amacımızdır. Bunun için azimle çalışmalarımıza devam edeceğiz.

MUCİZE BESİN ANNE SÜTÜ

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın