Genel kurullar Nisan sonuna ertelendi

Genel kurullar Nisan sonuna ertelendi NEVŞEHİR(MHA) Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada yapı kooperatifleri ve üst kuruluşlarının genel kurullarının Nisan sonuna kadar ertelendiği bildirildi. Konuyla ilgili açıklamada; “Bilindiği üzere, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVİD-19 salgını “pandemik” bir salgın olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Korona virüs Bilim Kurulu tarafından yapılan açıklamalarda, […]

 Genel kurullar Nisan sonuna ertelendi

17.12.2020 - 12:03

Güncelleme : 17.12.2020 - 12:03

Genel kurullar Nisan sonuna ertelendi

NEVŞEHİR(MHA) Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada yapı kooperatifleri ve üst kuruluşlarının genel kurullarının Nisan sonuna kadar ertelendiği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklamada; “Bilindiği üzere, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVİD-19 salgını “pandemik” bir salgın olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Korona virüs Bilim Kurulu tarafından yapılan açıklamalarda, ülkemizde de COVİD-19 vakası tespit edildiği kamuoyuna duyurulmuştur. Öte yandan, 10/06/1949 tarih ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde; “Valiler, ilin genel idaresinden Cumhurbaşkanına karşı sorumludur. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, görevlerine ait iş işleri için valilere re’sen emir ve talimat verirler.”; 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (C) bendinde ise; “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır.” hükümleri yer almaktadır. Bu kapsamda, Bakanlığımız görev ve yetki alanı içerisinde bulunan yapı kooperatifi ve üst kuruluşlarının olağan ve olağanüstü genel kurul toplantılarının alınan risklerin bertaraf edilmesi ve ortaya çıkacak zararların önüne geçilmesi amacıyla, nisan ayı sonrasında yapılmak üzere gerekli tedbirlerin Valiliklerce alınması uygun olacaktır” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın