Ertosun, Jeolojik miras eğitimi seminerine katıldı

Ertosun, Jeolojik miras eğitimi seminerine katıldı NEVŞEHİR(MHA) Jeoloji Mühendisleri Odası Nevşehir İl Temsilcisi Zafer Ertosun, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Kültürel Jeoloji ve Jeolojik Miras Komisyonu tarafından online olarak gerçekleştirilen “Jeolojik Miras Eğitim Semineri”ne katıldı. Kapadokya bölgesi hakkında ve Nevşehir’deki jeolojik oluşumların, peribacalarının da ele alındığı seminerde Jeopark ve jeosit alanlarının belirlenmesi korunması da […]

 Ertosun, Jeolojik miras eğitimi seminerine katıldı

22.02.2021 - 16:40

Güncelleme : 22.02.2021 - 16:40

Ertosun, Jeolojik miras eğitimi seminerine katıldı

NEVŞEHİR(MHA) Jeoloji Mühendisleri Odası Nevşehir İl Temsilcisi Zafer Ertosun, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Kültürel Jeoloji ve Jeolojik Miras Komisyonu tarafından online olarak gerçekleştirilen “Jeolojik Miras Eğitim Semineri”ne katıldı.

Kapadokya bölgesi hakkında ve Nevşehir’deki jeolojik oluşumların, peribacalarının da ele alındığı seminerde Jeopark ve jeosit alanlarının belirlenmesi korunması da sohbet konuları arasındaydı. Ayrıca Nevşehir’de kurulan Kapadokya alan yönetiminin görev ve yetkileri de tartışıldı. Kapadokya alan başkanlığının neler yaptığı, neler yapacağının da ele alındığı seminerde ilerleyen haftalar içerisinde hem Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, hem de Kapadokya alan başkanlığına bir ziyaret gerçekleştirileceği de belirtildi.

Seminere dair değerlendirmelerde bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Nevşehir İl Temsilcisi Zafer Ertosun, “Son yıllarda sıkça gündeme gelen “Jeolojik Miras” kavramı üzerine yapılan çalışmalar, toplumda, karar vericilerde ve hatta yerbilimleri camiasının bir kısmında bu kavram hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olunmadığını ve/veya bu kavramın çok fazla önemsenmediğini göstermektedir. Buna karşın, konuyla ilgilenen az sayıda yerbilimci bu önemli ve değerli jeolojik oluşumlara sahip çıkma ve bunları koruma gayreti içindedir. Ancak, bilgi eksikliği ve jeolojik miras çalışmalarının jeolojinin diğer konularına göre daha az ilgi görmesi nedeniyle, bu çabalar yetersiz kalmaktadır. Oysa her geçen yıl birçok jeolojik miras ögemiz ne yazık ki hızla yok olmaktadır. Daha da vahim olan husus, ülkemizin bir Jeolojik Miras Envanteri olmadığı için neleri kaybettiğimizin bilinmemesidir. Bu  eğitim semineri, Jeolojik Miras konusunda toplumda ve yerbilimciler arasında bir farkındalık yaratmaya katkıda bulunmak amacıyla düzenlenmiştir. Bu konuda bir acil eylem planına gereksinim olduğu ve bu seminerin de bu “Acil Eylem Planı’nın” ilk adımlarından biri olacağı düşünülmektedir” ifadelerinde bulundu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın