Damsa kapalı devre sulama projesi hayata geçiriliyor

Damsa kapalı devre sulama projesi hayata geçiriliyor NEVŞEHİR(MHA) Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, Ürgüp ilçesini kapsayan Damsa kapalı devre sulama projesinin hayata geçirildiğini belirtti. Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa köyü yakınında bulunan Damsa Barajı suyunun Mustafapaşa ve Ürgüp’ün 1190 hektar tarım arazisine kapsayacak şekilde ulaşmasını sağlayan kapalı devre sulama proje ihalesi gerçekleştirilerek yüklenici firma HLS […]

 Damsa kapalı devre sulama projesi hayata geçiriliyor

29.04.2021 - 12:37

Güncelleme : 29.04.2021 - 12:37

Damsa kapalı devre sulama projesi hayata geçiriliyor

NEVŞEHİR(MHA) Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, Ürgüp ilçesini kapsayan Damsa kapalı devre sulama projesinin hayata geçirildiğini belirtti.

Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa köyü yakınında bulunan Damsa Barajı suyunun Mustafapaşa ve Ürgüp’ün 1190 hektar tarım arazisine kapsayacak şekilde ulaşmasını sağlayan kapalı devre sulama proje ihalesi gerçekleştirilerek yüklenici firma HLS İnşaat ile DSİ arasında sözleşme imzalandı. Proje daha önce ikiye bölünerek 2018 yılında 1. Etap tamamlanmış fakat 2. Etap ile ilgili bir gelişme yaşanmamıştı.

Başkan Mustafa Korkmaz, “Ürgüp Ziraat Odası olarak projenin ilk gününden bugüne kadar takibimizi hiç bırakmadık. İlk olarak 2013 yılında Mustafapaşa Belediye Başkanlığı yapan Levent AK döneminde başlatılan proje günümüze kadar bir çok mübadeleler atlattı. Dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile yapılan görüşmeler neticesinde Bakanın talimatı ile Devlet Su İşler Genel Müdürlüğü tarafından Damsa Baraj suyunu kapalı devre sulama şebekesi kurularak 1190 hektar alana ulaştırılması planlanmıştı. İlk olarak 10.07.2013 tarihinde Devlet Su İşleri Kayseri 12. Bölge Müdürlüğünce ihale tek etap olarak yapılmış sonrasında ihaleye giren firmalar tarafından ihale şikayet edilerek dosya Kamu İhale Kurumuna taşınmıştı. KİK dosya incelemesini tamamlayarak her hangi bir kusura rastlanılmamasının ardından 21.03.2014 tarihinde yüklenici firma HLS İnşaat ile 11.878.484,14 TL bedelle sözleşme imzalandı. Yüklenici firma 2015 yılında inşaatına başladı proje sürerken oluşan negatif etkiler ve Temmuz 2016 ‘da darbe teşebbüsü sonrası tasarrufa gidilerek proje iki etaba bölündü. Ocak 2017’de proje revizyon ihalesi yapılarak yeniden proje revize edildi. Yüklenici firma inşaatını sürdürürken Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla Ekim 2017’de Nevşehir belediye binası önünde temsili temel atma töreni düzenlendi. 2017 yılı Aralık ayında 1. Etap projenin hat bitiş noktası olan Mustafapaşa (Sinasos’tan) başlayan ve Ürgüp eski Meteoroloji binasına kadar uzanan kısmı tamamlandı. Yapılan testlerden sonra 16 Mayıs 2019 tarihinde şebekeye çiftçilerin kullanımı için su basımı gerçekleştirilerek 20 Mayıs 2019 da çiftçiler kullanır hale geldi. Bütün aşamalarda Ürgüp Ziraat odası olarak projenin yanında yer alarak desteğimizi hiç esirgemedik takibi bırakmadık.

Böylelikle tek etap olarak başlayan sonrasında iki etaba bölünen projenin birinci etabı 350 hektar araziyi kapsayan kısım tamamlanmış oldu. Sıra ikinci etabın kalan 840 hektar arazinin biran önce ihale edilerek asıl susuz olan araziye suyun ulaşmasıydı. İkinci etabın ihale edilmesi için elimizden geleni yaptık TZOB Genel Başkanımız Ş. Şemsi Bayraktar’ı Ankara’da ziyaret ederek tarımda yaşanan sorunları ileterek desteklerini istedik. Dönemin siyasileri ile görüşmeler sağladık. 2019 yılı yerel seçimler öncesi Nevşehir’e gelen ve bizleri davet eden Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’yle görüşme imkanı bulduk dosyamızı sunduk, akabinde bakanlıktan aranılarak taleplerimizin ilgili birimlere aktarıldığını ve bilgilendirileceğimiz söylendi. 22 Şubat 2020’de Tarım ve Orman Bakanımız Dr.Bekir Pardemirli’yi Ziraat Odası başkanları olarak ziyaret ettik orada da taleplerimizi yineledik. Ak Parti Ürgüp İlçe Başkanı olarak atanan Oğuz Kahraman’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Başkan Kahraman, Ürgüp tarımı için neler yapabileceğimizi sordu bizde kendisine üreticilerimizin (patates, üzüm, elektrik, gübre, sulama, mazot, tohum vs.) bir çok konuda aktarımımız oldu kendisine de raporumuzu sunduk. İlçe Başkanı Sayın Oğuz Kahraman’da taleplerimizin takipçisi olacağını bizleri yalnız bırakmayacağını söyledi.

Geldiğimiz noktada ikinci etap 840 hektar alanı kapsayan 2. etap proje 5 Şubat 2021 tarihinde ihale edilerek bugün HLS İnşaat firması ile DSİ 12. Bölge Müdürlüğü arasında sözleşme imzalandı. Hayırlı uğurlu olsun. Projenin hayata geçirilmesinde başta Tarım ve Orman Bakanımız Dr.Bekir Pakdemirli’ye, emeği geçen siyasilerimize, DSİ 12. Bölge Müdürü Okan Bal’a, DSİ 121. Şube Müdürlüğüne, adını sayamadığım emeği olan herkese şükranlarımı sunuyor bölge halkımıza hayırlı olsun diyerek teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın