Anız yakayım derken kendinizi de yakmayın

Anız yakayım derken kendinizi de yakmayın NEVŞEHİR(MHA) Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, anız yakmanın çiftçiye ciddi müeyyideler de getireceğine dikkat çekti. Korkmaz, “Anızların yakılması Valilik Tebliği ile yasaklanmış. Çevre Kanununa göre Anız yakılması, çayır ve mera’ların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Resmi Gazetede yayımlanan Tebliğine göre […]

 Anız yakayım derken kendinizi de yakmayın

10.07.2021 - 13:46

Güncelleme : 10.07.2021 - 13:46

Anız yakayım derken kendinizi de yakmayın

NEVŞEHİR(MHA) Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, anız yakmanın çiftçiye ciddi müeyyideler de getireceğine dikkat çekti.

Korkmaz, “Anızların yakılması Valilik Tebliği ile yasaklanmış. Çevre Kanununa göre Anız yakılması, çayır ve mera’ların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Resmi Gazetede yayımlanan Tebliğine göre “Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat arttırılır” hükmü gereği anız yakma fiilini işleyenler hakkında İdari Para Cezası uygulanmaktadır. İlgililerin anız yangınlarına sebebiyet vermemesi için azami dikkat etmesi gerekmekte olup, anız yangınına sebebiyet verenler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yasal işlem uygulanacağının bilinmesi önemle duyurulur. Anız yakma fiilinin doğadaki canlıların yanarak ölmesine sebep olduğu, doğal dengenin bozulmasına ayrıca meskun mahal yada orman civarında hem can kaybına sebep olabileceği gibi orman yangınlarına da yol açabileceği unutulmamalıdır” açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın