Altınışık il başkanları toplantısına katıldı

Altınışık il başkanları toplantısına katıldı NEVŞEHİR(MHA) Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Abdulgani Altınışık, partisinin genel merkezinde düzenlenen il başkanları toplantısına katıldı. YRP Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’ın ülke ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu il başkanları toplantısına Merkez İlçe Başkanı Mücahit Türk ile birlikte katılan YRP İl Başkanı Abdulgani Altınışık, toplantının ardından Nevşehir’e geri dönüş […]

 Altınışık il başkanları toplantısına katıldı

20.05.2022 - 11:01

Güncelleme : 20.05.2022 - 11:01

Altınışık il başkanları toplantısına katıldı

NEVŞEHİR(MHA) Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Abdulgani Altınışık, partisinin genel merkezinde düzenlenen il başkanları toplantısına katıldı.

YRP Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’ın ülke ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu il başkanları toplantısına Merkez İlçe Başkanı Mücahit Türk ile birlikte katılan YRP İl Başkanı Abdulgani Altınışık, toplantının ardından Nevşehir’e geri dönüş yaptı.

Söz konusu toplantıda; Genel Başkan Dr. Fatih Erbakan, dövizin yeniden yükselişe geçmesini iktidarın 20 yıldır uyguladığı yanlış ekonomik politikaların sonucu olduğunu belirterek, “Merkez Bankası’nın döviz rezervi eksi 61 milyar dolara indi. Tam bir sıkışmışlık, çaresizlik hali içindeler. İşte size borç-faiz-çimento ekonomisinin sonu. İşte Millî Görüş’ten uzaklaşmanın getirdiği son bu. İşte Erbakan Hocamız ders anlatırken arka bahçede top oynayanların ülkeyi getirdiği durum bu.” İfadelerini kullandı.

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, aylık olağan il başkanları toplantımızda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Nisan ayında üye sayısını en çok arttıran parti olduğumuzu hatırlatarak Meclis’te grubu bulunan, yüzlerce belediyesi olan ve hazine yardımı alan partilere rağmen bu gelişmenin oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Ekonomide son derece hassas bir noktada olduklarını belirten Genel Başkan Erbakan, 20 yılda gelinen noktayı şöyle özetledi: “Bugün Türkiye’ye baktığımızda borç, faiz, zam, enflasyon, yoksulluk, alım gücünün düşmesi ve paylaşımda adaletsizliğin olduğunu açık bir şekilde görüyoruz. Faize 1 yılda 300 milyar lira ayrılırken tarımsal desteklemelere 25,8 milyar lira ancak ayrılıyor. 300 milyar lira faize verilirken milyonlarca EYT’liye yıllık 26 milyar çok görülüyor.  İmtiyazlı holdinglere, Amerikan şirketi Cargill’e vergi muafiyeti çıkarılırken; vergi borcunun faizini dahi ödeyemeyen çiftçimize köylümüze haciz getirilmekte, traktörüne el konulmaktadır. Kur Korumaları Mevduat hesaplarına sadece mart ve nisan aylarında 16 buçuk milyar lira ödeme yapılırken milyarlarca emekliye bayram ikramiyesi 12 buçuk milyar lira verilmiş. Kur korumasına verilen ödeme bayram ikramiyesi olarak verilse emekliye bayramda 2500 TL düşüyordu. Bakan yardımcıları bürokratlar 3, 5 maaş alırken emekliye çift dikiş yaptırmam deniliyor. Sadece tek bir rakam vatandaşın içinde bulunduğu durumu anlatmaya yeter: Vatandaşın bankalara olan borcu 20 yılda 6 milyar liradan 1 trilyon 37 milyara çıkmış. Yani 170 misli artmış.”

Döviz kurlarının yeniden yükselişe geçmesini değerlendiren Erbakan, “Bütün baskılara bütün sıkıştırmalara rağmen dolar 16 lirayı aştı. Üretimsizlik, dış ticaret açığı doların yükselmesine sebep oluyor. 4 aylık dış ticaret açığımız 32,5 milyar dolar bu hızla giderse yıl sonu 100 milyar doları aşacak. 190 dolar da vadesi gelen dış borç ödemesi. Yani hükümetin bir senede 300 milyar dolar bulup ödemesi lazım. Dövize olan bu talep döviz kurlarının yükselmesine neden oluyor. Döviz kurları yükselince enflasyon patlıyor. Çünkü ithalata bağımlı bir ekonomisin. Dövizin yükselmesi aynı zamanda hazinenin de patlaması demek çünkü Kur Korumalı Mevduat Sistemi’ne ödeme yapmak zorundasın. Dövizin yükselmemesi için aylardan beri arka kapıdan döviz bozduruluyordu artık o da kalmadı. Merkez Bankası’nın döviz rezervi eksi 61 milyar dolara inmiş. Tam bir sıkışmışlık çaresizlik hali içindeler. İşte size borç-faiz-çimento ekonomisinin sonu. İşte Millî Görüş’ten uzaklaşmanın getirdiği son. İşte Erbakan Hocamız ders anlatırken arka bahçede top oynayanların ülkeyi getirdiği durum bu.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın