Ahilik toplumsal kültürümüzün önemli bir parçası

Ahilik toplumsal kültürümüzün önemli bir parçası NEVŞEHİR(MHA) Karapınar Belediye Başkanı Yasin Güneş, Ahilik haftası nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında Ahilik’in toplumsal kültürümüzün çok önemli bir parçası olduğuna da değindi. Başkan Güneş, “Günümüzde teknoloji alanında meydana gelen gelişmelerle birlikte çoğu mesleklerin kaybolduğu veya kaybolmaya yüz tuttuğu görülmektedir. Ahilik felsefesi bu meslekleri geri getirmenin değil, her yerde ve […]

 Ahilik toplumsal kültürümüzün önemli bir parçası

14.09.2020 - 13:35

Güncelleme : 14.09.2020 - 13:35

Ahilik toplumsal kültürümüzün önemli bir parçası

NEVŞEHİR(MHA) Karapınar Belediye Başkanı Yasin Güneş, Ahilik haftası nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında Ahilik’in toplumsal kültürümüzün çok önemli bir parçası olduğuna da değindi.

Başkan Güneş, “Günümüzde teknoloji alanında meydana gelen gelişmelerle birlikte çoğu mesleklerin kaybolduğu veya kaybolmaya yüz tuttuğu görülmektedir. Ahilik felsefesi bu meslekleri geri getirmenin değil, her yerde ve her çağda ortaya çıkan tüm meslek ve sanatsal alanlarda bu felsefenin ilkelerini hâkim hale getirmenin vasıtasıdır. Geçmişte Ahilik teşkilatında yaşatılan bütün bu değerler ve ilkeler bütünü günümüzde esnaf ve sanatkârlar kuruluşlarında yaşamaya devam etmektedir. Aynı ilke ve değerlerin gelecek kuşaklara da aktarılmasını sağlamak için sanayi, üretim ve ticari faaliyetin ara eleman ihtiyacını karşılayan mesleki eğitim okullarına hak ettiği önem ve desteğin verilmesi, günümüz teknoloji ve üretim standartlarının gerektirdiği bilgi ve tecrübeyle donatılması büyük önem arz etmektedir. Ahilik Haftası münasebetiyle Ahilik Teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yâd ediyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum” diye konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın