300 litre biyolojik ilaçlama yapıldı

300 litre biyolojik ilaçlama yapıldı NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü ilaçlama ekiplerince Kızılırmak çevresine Simulium spp. mücadelesi kapsamında  santral-hes bölgesi-Yüksekli-Şahinler arasında belirlenen 5 noktada 4. kez 300 litre biyolojik ilaçlama yapıldı. Yapılan ilaçlama ile Kızılırmak çevresinde oluşan üvez sineğine karşı havzanın korunması ve vatandaşların rahat ve sağlıklı bir yaz geçirmesi planlanıyor. […]

 300 litre biyolojik ilaçlama yapıldı

06.08.2021 - 13:33

Güncelleme : 06.08.2021 - 13:33

300 litre biyolojik ilaçlama yapıldı

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü ilaçlama ekiplerince Kızılırmak çevresine Simulium spp. mücadelesi kapsamında  santral-hes bölgesi-Yüksekli-Şahinler arasında belirlenen 5 noktada 4. kez 300 litre biyolojik ilaçlama yapıldı.

Yapılan ilaçlama ile Kızılırmak çevresinde oluşan üvez sineğine karşı havzanın korunması ve vatandaşların rahat ve sağlıklı bir yaz geçirmesi planlanıyor.

Kızılırmak nehri üzerine kurulan baraj ve HES’lerle birlikte değişen ekosisteme bağlı olarak, 2006 yılında Kapadokya Bölgesinde baş gösteren ve hızlı bir yayılım gerçekleştiren simulium spp.(üvez sineği)’ne karşı  en etkili mücadelenin nehir içinde yaşam sürdüren larvalara karşı yapıldığını, ve zararlının erişkin hale gelip insan ve hayvanlara zarar vermeden, kontrol altına alıp, düzenli olarak popülasyonları takip edilen zararlıya karşı en etkin mücadele yöntemi olan ve ekolojik sisteme ve diğer canlılara hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmayan Biyolojik Larvasit ile ilaçlama düzenli olarak il özel idaresi teknik personelinin kontrolünde on beş gün aralıklarla devam edilecek.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın