Neden?

Neden? NEVŞEHİR(MHA) Saadet Partisi Kadın Kolları İl Başkanı Dilek Selvi, Doğu Türkistan’da yaşananlara iliştin Türkiye’nin neden kayıtsız kaldığını sordu. Selvi, “Çoğu batılı ülkelerden oluşan, 39 ülke çın yönetimine ortak bildiri  gönderip toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların serbest bırakılması için bildiri gönderirken, Türkiye’nin neden imzası yok?. Ne yazık ki Doğu Türkistan diye bir mesele varken Türkiye’nin […]

 Neden?

10.10.2020 - 12:17

Güncelleme : 10.10.2020 - 12:17

Neden?

NEVŞEHİR(MHA) Saadet Partisi Kadın Kolları İl Başkanı Dilek Selvi, Doğu Türkistan’da yaşananlara iliştin Türkiye’nin neden kayıtsız kaldığını sordu.

Selvi, “Çoğu batılı ülkelerden oluşan, 39 ülke çın yönetimine ortak bildiri  gönderip toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların serbest bırakılması için bildiri gönderirken, Türkiye’nin neden imzası yok?. Ne yazık ki Doğu Türkistan diye bir mesele varken Türkiye’nin tutumu hayretler uyandırdı?. Çın 2018 de devasa kamplar yaptı. Artık Uygurlar kamplara sığmaz oldu. 3 bin kişinin zorla DNA’sı alınarak izleri kaybettirildi. Çın her Uygur’un evine Çinli ajan yerleştirmekte. Bu ajan onların sofrasına oturuyor, onlarla yemek yiyor, onların yatağında yatıyor. Evdeki erkekler toplama kampında olduğu için tecavüz olayları artarken, birçoğu intihar ediyor. Doğu Türkistan’da bütün bunlar ve daha fazlası yaşanırken Türkiye’nin de bir an önce  üzerine düşeni yapmasını Uygurlular adına temenni ediyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın