Kabak çekirdeği kavruluyor

Kabak çekirdeği kavruluyor NEVŞEHİR(MHA) Türkiye’nin en önemli kuru yemişlik kabak çekirdeği üretim merkezlerinden Nevşehir’de, kabak çekirdeği kavrulmasına başlanıldı. Nevşehir’in merkeze bağlı bazı köy ve beldeler ile Acıgöl ve Ürgüp ilçesinde yoğun olarak yetiştirilen kuru yemişlik kabak çekirdeğinin kavrulması için bazı fırınlarda kavurma işlemleri sabaha kadar devam ediyor. Nevşehirli fırıncı Salih Yeşilyurt, 20 yıldan beri kabak […]

 Kabak çekirdeği kavruluyor

24.10.2020 - 14:44

Güncelleme : 24.10.2020 - 14:44

Kabak çekirdeği kavruluyor

NEVŞEHİR(MHA) Türkiye’nin en önemli kuru yemişlik kabak çekirdeği üretim merkezlerinden Nevşehir’de, kabak çekirdeği kavrulmasına başlanıldı.

Nevşehir’in merkeze bağlı bazı köy ve beldeler ile Acıgöl ve Ürgüp ilçesinde yoğun olarak yetiştirilen kuru yemişlik kabak çekirdeğinin kavrulması için bazı fırınlarda kavurma işlemleri sabaha kadar devam ediyor.

Nevşehirli fırıncı Salih Yeşilyurt, 20 yıldan beri kabak çekirdeği kavurduğunu belirterek, en leziz kavrulmuş kabak çekirdeğinin elde edilmesi için 45 dakikalık bir sürenin yeterli olduğunu söyledi.

Tarlada kabağın içi açılarak elde edilen kabak çekirdeklerinin yaş hali ile fırına getirildiğini ifade eden Yeşilyurt, “Yaş haldeki kabak çekirdeğini tuz ile karıştırırız. Kimi yerlerde süt ile de karıştırılıp kavurma işlemi yapılır. Kimi zaman kabak çekirdeğini tüccara yetiştirebilmek için sabah saatlerine kadar kavurma yaptığımız da oluyor” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın