Eğitimci – Yazar Tarhan’dan eğitimcilere yönelik seminer

Eğitimci – Yazar Tarhan’dan eğitimcilere yönelik seminer NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE biriminin düzenlemiş olduğu uzaktan eğitimler kapsamında Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Eğitimci Yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından öğretmenlere yönelik “Eğitimde Yeni Doğrular ve 21. Yüzyıl Becerileri” konulu seminer verildi. Öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimi için katkı sağlayacak olan seminer çevrim içi […]

 Eğitimci – Yazar Tarhan’dan eğitimcilere yönelik seminer

18.05.2021 - 9:28

Güncelleme : 18.05.2021 - 9:28

Eğitimci – Yazar Tarhan’dan eğitimcilere yönelik seminer

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE biriminin düzenlemiş olduğu uzaktan eğitimler kapsamında Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Eğitimci Yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından öğretmenlere yönelik “Eğitimde Yeni Doğrular ve 21. Yüzyıl Becerileri” konulu seminer verildi. Öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimi için katkı sağlayacak olan seminer çevrim içi ortamda büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Konuşmasında 21. yüzyıl becerileri, eğitimde izlenmesi gereken yol ve yöntemlere dair söylemlerde bulunan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Gençlerin en büyük ihtiyacı ve talebi özgürlük üzerinedir. Otoriter yaklaşımlarla gençleri kaybederiz. Onun için onlara ikna edici yaklaşımlarla gitmemiz gerekiyor. Özgürlüklerini kısıtlamadan, korku politikalarıyla değil de güven politikalarıyla yaklaşmalıyız. Bu 21. yy becerisidir. Aktif öğrenme deneyimleyerek öğretmedir. Çocuklara bilgi öğretmeyi değil öğrenme yöntemini öğreteceğiz. Bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Önemli olan doğru bilgiye ulaşmak ve o bilgiyi hedefe yönelik işleyebilmek. Bilgi hazinesinin anahtarı öğretmende. Öğrenci hazineye öğretmenin rehberliği ile ulaşacak.

Gençler zeki, çalışkan ve iyi insan olursa başarılı olur. Sadece zeki ve çalışkan olmak yeterli olmaz. Bunların doğru ve topluma faydalı olarak kullanılması için iyi insan olmayı öğretmek lazım. 21. Yüzyılda Sayın Bakanımız Ziya Selçuk’un da her zaman üzerinde durduğu sosyal ve duygusal becerilerin geliştirilmesi çok önemlidir. 21. Yüzyılda en önemli şey zorunlu dijitalleşme. Bu durum Covid-19 salgınıyla birlikte daha da hızlanmaya başladı. Dijitalleşmeye karşı gelmek yerine onunla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Yeni nesil bireyler aktif öğrenme modeline göre yetişmelidir. Tüm duyuları kullanarak öğrenme şekli her zaman daha öğreticidir ve daha fazla akılda kalır. Çocukların tek ilgi alanı teknoloji olmamalıdır. Çocukların teknolojiden biraz uzaklaşıp sosyal yetişmesi lazım.

Eğitimde nasıl daha iyiye gideriz sorusunun ilk cevabı “Bu durumu dertlenmek ve bunun için çaba harcamak olmalıdır” dedi.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın