İstiklal marşımız geçmişten geleceğe bir öğüttür

İstiklal marşımız geçmişten geleceğe bir öğüttür NEVŞEHİR(MHA) CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, İstiklal Marşı’nın Kabul Edilişinin 100. Yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle yad eden Başkan Gülmez, “İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 98. yılında, Türk milletinin vatan sevdasını ve imkânsızlıklar içerisinde verdiği mücadele sonrasında yeşerttiği Devletini mısralara dökerek bizlere ölümsüz bir rehber […]

 İstiklal marşımız geçmişten geleceğe bir öğüttür

12.03.2021 - 10:52

Güncelleme : 12.03.2021 - 10:52

İstiklal marşımız geçmişten geleceğe bir öğüttür

NEVŞEHİR(MHA) CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, İstiklal Marşı’nın Kabul Edilişinin 100. Yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Açıklamasında, Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle yad eden Başkan Gülmez, “İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 98. yılında, Türk milletinin vatan sevdasını ve imkânsızlıklar içerisinde verdiği mücadele sonrasında yeşerttiği Devletini mısralara dökerek bizlere ölümsüz bir rehber bırakan büyük şair ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy’u saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Türk milletinin verdiği bu istiklâl ve bağımsızlık mücadelesi kararı ise Mehmet Akif’in;

“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım.

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım,

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.” dizeleriyle dile gelmekteydi. Olağanüstü dönemler, olağanüstü dehalara, olağanüstü insanlara ihtiyaç duyar. Bu olağanüstü dönemde Devletimizin siyasi temelleri, kadim yurdumuzda bizleri boğmaya ve yok etmeye and içmiş yedi düvele, dönemin en yüksek teknolojisine, en donanımlı askerlerine karşı imkânsızlıklar içinde yürütülen askeri savaşın başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından atılırken; manevi ve kültürel temellerinin mimarı da hiç kuşkusuz ki, istiklâl şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmuştur. İstiklâl Marşımız, “Korkma!” diye başlamakta, “Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklâl” dizesiyle son bulmaktadır. Tıpkı son Kurtuluş Savaşımızda olduğu gibi bugün de etrafımızı saran ihanet çemberini parçalayıp atacağımızdan, bu topraklarda ebedi istiklalimizi ve istikbalimizi sağlayacağımızdan şüphemiz yoktur. Bizlere bu güzel vatanı, bu erdemli Devleti miras bırakan kahramanlarımızın emanetlerini kutsal bilip, canımız pahasına sahip çıkacağımıza dair söz verirken, Akif’in dediği gibi “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın.” diyor, İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıldönümünü kutluyorum” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın