Engellileri rencide eden, küçük düşüren söylemlere karşı farkındalık çalışmaları yapılmalı

Engellileri rencide eden, küçük düşüren söylemlere karşı farkındalık çalışmaları yapılmalı NEVŞEHİR(MHA) CHP Ürgüp İlçe Başkanı Fulya Gülşen Altınsoy, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü” ile ilgili bir açıklama yaptı. Altınsoy, “İster doğuştan isterse de sonradan olsun, fiziksel veya zihinsel bir engelin yol açtığı mahrumiyetleri ve sorunları en aza indirmek her şeyden önce insani sorumluluğumuzun doğal bir […]

 Engellileri rencide eden, küçük düşüren söylemlere karşı farkındalık çalışmaları yapılmalı

03.12.2020 - 15:51

Güncelleme : 03.12.2020 - 15:51

Engellileri rencide eden, küçük düşüren söylemlere karşı farkındalık çalışmaları yapılmalı

NEVŞEHİR(MHA) CHP Ürgüp İlçe Başkanı Fulya Gülşen Altınsoy, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü” ile ilgili bir açıklama yaptı.

Altınsoy, “İster doğuştan isterse de sonradan olsun, fiziksel veya zihinsel bir engelin yol açtığı mahrumiyetleri ve sorunları en aza indirmek her şeyden önce insani sorumluluğumuzun doğal bir sonucudur. Engellinin insan hakları için politika geliştirmek ve ayrımcılığa karşı olmak, ilk başta engellilere yönelik kullanılan dil ile mücadele etmekten geçmektedir. Kamuoyunda geniş yer bulan; engellilere sakat, özürlü ve işe yaramaz gibi ön yargıları yıkmak, engelli insana yönelik ayrımcılıklar da mücadelenin temelini oluşturmaktadır. Günlük yaşamımızda kullandığımız kelimeler, deyimler, kavramlar yeniden gözden geçirilmeli engellileri rencide eden, küçük düşüren söyleme karşı farkındalık çalışmaları yapılmalıdır. İnsan olmaktan kaynaklanan vazgeçilmez haklara ulaşılması hususunda, engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları zorluklar toplumsal kesimlerin temas, irtibat ve işbirliğiyle bertaraf edilecek ve bu çerçevede insanımızı tümüyle sararak çağın açmazlarına karşı koruyacaktır. Her insanın bir engelli adayı olduğunu hatırlatarak, Engelli kardeşlerimize sorunsuz ve engelsiz günler diliyorum” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın