Kapadokya’da Sarı taşın sanata evrimi

Kapadokya’da Sarı taşın sanata evrimi NEVŞEHİR(MHA) Türkiye’nin en önemli kültür turizmi merkezlerinden Kapadokya bölgesi ilk bakışta sıradan bir taş olarak nitelendirilebilecek Sarıtaşın bir sanat eserine evriminin de yaşandığı nadir bölgelerden. Bölgede yüzyıllardır devam ettiği bilinen Sarıtaş işlemeciliğinde her geçen dönem gerek ürün sayısı, gerekse çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilecek ürünler artıyor. Bölgedeki taş madenlerinden devasa büyüklükteki […]

 Kapadokya’da Sarı taşın sanata evrimi

28.11.2020 - 11:05

Güncelleme : 28.11.2020 - 11:05

Kapadokya’da Sarı taşın sanata evrimi

NEVŞEHİR(MHA) Türkiye’nin en önemli kültür turizmi merkezlerinden Kapadokya bölgesi ilk bakışta sıradan bir taş olarak nitelendirilebilecek Sarıtaşın bir sanat eserine evriminin de yaşandığı nadir bölgelerden.

Bölgede yüzyıllardır devam ettiği bilinen Sarıtaş işlemeciliğinde her geçen dönem gerek ürün sayısı, gerekse çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilecek ürünler artıyor.

Bölgedeki taş madenlerinden devasa büyüklükteki makinalarla çıkarılan, büyük özenli yıkanıp biçim verilen Sarıtaşlar kimi zaman bir ihtişamlı bir mezara, kimi zaman karşısında oturup hem ısınıp, hem de dinlenebileceğiniz bir şömineye, kimi zaman ise fotoğraf karesinde görüldüğü üzere bir Arslan ya da Kurt’a dönüşebiliyor.

Taş ustalarının maharetli ellerinden çıkan ürünler Türkiye’nin dört bir yanında rağbet görüyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın