Urgenç’ten proje okullarına öğretmen atamalarına ve yönetici atamalarına tepki

Urgenç’ten proje okullarına öğretmen atamalarına ve yönetici atamalarına tepki NEVŞEHİR(MHA) Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç, MHA’ya verdiği röportaj’da Nevşehir’de yapılan yeniden yönetici değerlendirmeyi ve proje okullarına yapılan öğretmen atamasını ve yönetici görevlendirmesini değerlendirdi. Başkan Urgenç; 2014 yılından 2018 yılına kadar yapılan atamalardaki şaibe unutulmadan değerlendirme yapmamız tarihe karşı bir sorumluluğumuzdur. Çünkü bu […]

 Urgenç’ten proje okullarına öğretmen atamalarına ve yönetici atamalarına tepki

06.05.2021 - 13:54

Güncelleme : 06.05.2021 - 14:21

Urgenç’ten proje okullarına öğretmen atamalarına ve yönetici atamalarına tepki

NEVŞEHİR(MHA) Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç, MHA’ya verdiği röportaj’da Nevşehir’de yapılan yeniden yönetici değerlendirmeyi ve proje okullarına yapılan öğretmen atamasını ve yönetici görevlendirmesini değerlendirdi.

Başkan Urgenç; 2014 yılından 2018 yılına kadar yapılan atamalardaki şaibe unutulmadan değerlendirme yapmamız tarihe karşı bir sorumluluğumuzdur. Çünkü bu süreçte her türlü ahlaki, etik ve yönetimsel değerler ayaklar altına alınmıştı” dedi. .

Yeniden Yönetici Görevlendirmesi Şeffaf Bir Şekilde Yapılmaktadır

“Nevşehir’de şu an 128 eğitim kurumuna yönetici ataması yapılacaktır. Bu kurumlarımızdan 43 tanesinin yöneticilerinin görev süresi tamamlanmış olup yeniden 4 yılını dolduranlar istemeleri halinde kendi kurumlarına veya başka kurumlara atanacaklardır. Kurumlarında 8 yılını dolduranlar ise başka eğitim kurumlarına yönetici olarak atanacaktır. Ek-1 değerlendirme sistemine göre yapılacak atamalarda şeffaflık ilkesi uygulandığından herhangi bir hak kaybı yaşanmayacaktır. Yöneticilerin almış olduğu başarı belgeleri, projeleri, yüksek lisans, doktora, Mesleki gelişimleri, hizmet içi eğitimleri, ulusal ve uluslararası projeleri, hizmet süresi vb. alanlardaki hesaplamaları ile oluşan puanlarına göre tercihte bulunacaklardır. Bugün yaptıkları başvurular değerlendirilerek 43 yöneticimizin puanı açıklanmıştır. Takvim doğrultusunda atamaları gerçekleştikten sonra kalan 85 kuruma ve muhtemel boşalacak yeni kurumlara da yapılan yazılı sınava -mülakatlar son yıllarda güvenlik soruşturması şeklinde yapılmaktadır-  göre atamalar gerçekleştirilecektir.

Proje Okulları Kimsenin Babasının Çiftliği Değildir

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç, proje okulu mantığına, öğretmen ve yönetici atama şekline veryansın etti.

Başkan Urgenç; “Proje okulları kimsenin babasının çiftliği değildir.  Ehliyet ve liyakat esaslarına bağlı öğretmen ve yönetici atama eskiden olduğu gibi yazılı sınava göre yapılmalıdır. Proje okullarına açık kadrolar ilan edilmeden atanacak kişilerin belirlendiği bu torpilli atama sistemine son verilmelidir. Proje okullarına yapılan torpilli atama sistemi öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, yöneticilerimizi töhmet altında bırakmaktadır. Milli Eğitim, siyaset ve bürokrasi yakında geçmişte yaşanılanlardan ders çıkartıp objektif değerlendirme sistemine geçmelidir. Mensubiyetler üzerinden yapılan atamalar hem ülkemizin geleceğine ihanet etmek hem de çocuklarımızın geleceğini çalmaktır. Yapılan yazılı sınavla Yüzde 1-2’lik dilimle öğrenci alan çocuklarımızın öğretmen ve yöneticilerini şunun akrabası, bunun üyesi, onun cemaatinden, öbürünün vakfından diye hamili yakınım diye seçerseniz ülkeye ihanet edersiniz ve bunun vebalini ödersiniz. Hepimiz sorumluluk altına gireriz!” diye konuştu.

Urgenç Açıklamasının Sonunda Ders Niteliğinde Uyarıda Bulundu.

Başkan Urgenç; “Tüm bu değerlendirmeleri yaparken 2014-2018 yılları arasında meb’te yaşanılan hukuksuz görevden almalar, ahlaki, etik ve yönetimsel değerler ayaklar altına alınarak yapılan değerlendirmeler, görevlendirmeler ve bu süreçte yaşadığımız 15 Temmuz hain işgal ve darbe planı göz ardı edilmemelidir. Türk Milletinin hafızasını canlı ve diri tutmamız tarihe karşı sorumluğumuzdur” ifadelerinde bulundu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın