Üç aylar; dinî duygu ve heyecanın yoğun bir şekilde yaşandığı manevi bir mevsim

Üç aylar; dinî duygu ve heyecanın yoğun bir şekilde yaşandığı manevi bir mevsim NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Müftüsü Celalettin Altunkaya, üç aylar dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Altunkaya, “Değerli Nevşehirli Kardeşlerim; Kadim kültürümüz ve dinî literatürümüzde mübarek üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının manevi iklimine yeniden ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. 13 Şubat 2021 Cumartesi günü ayların […]

 Üç aylar; dinî duygu ve heyecanın yoğun bir şekilde yaşandığı manevi bir mevsim

13.02.2021 - 11:31

Güncelleme : 13.02.2021 - 11:31

Üç aylar; dinî duygu ve heyecanın yoğun bir şekilde yaşandığı manevi bir mevsim

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Müftüsü Celalettin Altunkaya, üç aylar dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Altunkaya, “Değerli Nevşehirli Kardeşlerim; Kadim kültürümüz ve dinî literatürümüzde mübarek üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının manevi iklimine yeniden ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. 13 Şubat 2021 Cumartesi günü ayların sultanı Ramazan’ın müjdesi olan Receb ayının ilk gününü, önümüzdeki 18 Şubat Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece ise Regaib gecesini idrak edeceğiz. Üç aylar; dinî duygu ve heyecanın yoğun bir şekilde yaşandığı manevi bir mevsimdir. Tevbe ve istiğfarda bulunmak, nefis muhasebesi yapmak, ruhu günahlardan arındırarak yenilenmek ve salih kullardan olmak için gayret etme fırsatının daha yoğun olduğu bir dönemdir. Rabbimizin sonsuz af ve mağfiretine sığınmak, hata ve günahlarımızdan arınmak, gönüllerimizi ferahlatmak, kendimizle baş başa kalarak günlük hayatın yoğunluğu içerisinde ihmal ettiğimiz kulluğumuzu gözden geçirmek, öze dönmek, manevi diriliş ve ahlaki yükseliş fırsatları olarak görüp nefis muhasebesi yapmak üzere bizlere bahşedilen müstesna zaman dilimleridir. Zira bu mübarek gün ve geceleri iyi değerlendirebildiğimiz, güzel amel ve davranışlarla içini doldurabildiğimiz, yanlışlarımızın farkına varıp istikamete yönelebildiğimiz ölçüde, bizim için kazançlı ve bereketli zaman dilimlerine dönüşecek, hayatımız da böylelikle bereketlenecektir. Peygamber Efendimiz; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” (Ahmet b. Hanbel, Müsned, I, 259) buyurmuştur. Üç aylar girdiği zaman da; “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.”  diyerek dua etmiştir. İşte bizler de böyle dua etmeye çalışmalıyız. Ramazan’dan sonra en sevaplı oruç, Recep ve Şaban aylarında tutulan oruçtur. Şaban ayı Peygamberimizin Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu bir aydır. İşte bizler de bu aylarda nafile oruç tutmaya çalışmalıyız. Acı ve kederleri paylaşmanın, düşeni kaldırmanın, kutsal değerlere saygının, insani erdemler bağlamında ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu bu aylarda daha çok hissederek, söz ve davranışlarımıza bu çerçevede daha fazla yön verme kararlılığı ve çabası içinde olmalıyız. Bununla birlikte, içinde barındırmış olduğu Regaib, Miraç, Berat ve Kadir geceleriyle nurlanmış olan bu mübarek arınma mevsimini namaz, oruç, sadaka ve zekâtlarla süslemeli, bol bol dua ve istiğfar ederek, Kur’an-ı Kerim, meal ve tefsirini okuyarak sevgili Peygamberimizin hayatını daha çok öğrenme, anlama ve hayatımıza yansıtma gayreti içinde olmalıyız.

Değerli Kardeşlerim; Recep ayının ilk Cuma gecesi, Regaib gecesidir. “Regaib” kelimesi, “kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey” demektir. Yüce Allah’ın rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye “Regaib” denilmiştir. İşte böyle bir geceyi 18 Şubat Perşembe akşamı idrak edecek olmanın sevinci ve huzurunu yaşamaktayız. Regaib gecesine özgü bir ibadet şekli yoktur. Fakat bu gecede bol bol istiğfar etmeye, kaza ve nafile namazları kılmaya, Kur’an-ı Kerim okumaya ve dinlemeye, Peygamber Efendimize salât ve selam getirmeye, kendimiz, ailemiz, milletimizin birlik ve beraberliği  ve tüm din kardeşlerimiz için dua etmeye, yetimleri ve kimsesiz çocukları gözetmeye, fakir ve yoksulların gönlünü diğer zamanlara nazaran daha fazla hoş etmeye gayret sarf etmeliyiz.Anne-baba ve büyüklerimizi unutmamalı, hayatta ise hayır dualarını almalı, vefat etmiş iseler hayır, hasenât ve dualarla onları yâd etmeli, Kur’an okuyarak ve dinleyerek geceyi hakkıyla ihya etmeye çalışmalıyız. Kandil gecesi münasebetiyle maske, mesafe, temizlik, müstakil seccade vb. şekillerde koronavirüsle mücadele kapsamında camilerimizde alınması gereken tedbirlere azami riayet edilerek yatsı namazından önce  Cevher Dudayev Mahallesi Hacı Mehmet Avlanmaz ve 2000 Evler Mahallesi Hacı Mustafa Paslanmaz Camii’lerinde müftülüğümüzce mevlit programı düzenlenecektir. Bu duygularla Nevşehirli hemşerilerimin ve tüm İslam âleminin üç aylarını ve Regaib kandilini tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah’tan bizleri sağlık ve afiyet içerisinde daha nice kandillere ulaştırmasını, hayatımızın her ânını hayırlı hizmetler ve makbul amellerle geçirmeyi nasip etmesini, milletimizin birliğinin, dirliğinin ve kardeşliğinin güçlenmesine vesile olmasını ve salgın hastalığın def ü ref olmasını niyaz ediyorum” ifadelerinde bulundu.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın