Suvermez’de hayvan hakları anlatıldı

Suvermez’de hayvan hakları anlatıldı NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Özel İdaresi köylerde yaşayan sokak hayvanları ile ilgili yapılması gereken iş ve işlemler 5199 sayılı Sokak Hayvanlarını Koruma Kanununda değerlendirilmekte. Kanunda da yer aldığı üzere; Kurumlar arası dayanışma ve işbirliğini artırmak amacıyla diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla ortak bir çalışma yürütülerek alanında uzman personellerle seminerler düzenlenmesi […]

 Suvermez’de hayvan hakları anlatıldı

08.06.2022 - 10:35

Güncelleme : 08.06.2022 - 10:35

Suvermez’de hayvan hakları anlatıldı

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Özel İdaresi köylerde yaşayan sokak hayvanları ile ilgili yapılması gereken iş ve işlemler 5199 sayılı Sokak Hayvanlarını Koruma Kanununda değerlendirilmekte.

Kanunda da yer aldığı üzere; Kurumlar arası dayanışma ve işbirliğini artırmak amacıyla diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla ortak bir çalışma yürütülerek alanında uzman personellerle seminerler düzenlenmesi planlanmıştır. Bu kapsamda; Tarım ve Orman Bakanlığı, 8. Şube Müdürlüğünden Ürgüp Şefi/ Veteriner Hekim Tekin Keçeci ve Kapadokya İl Özel İdareler ve Belediyeler Birliği, Hayvan Kasabasından Veteriner Hekim Rıdvan Şimşek ile Derinkuyu, Suvermez  köyünde, hem köyde eğitim gören ilk ve ortaokul öğrencilerine, hem de yerel halka  yönelik bir seminer düzenlendi.

Veteriner hekim Rıdvan Şimşek tarafından sokak hayvanlarının yaşam alanları, yasal hakları, kısırlaştırmanın önemi, davranışlarının altında yatan ihtiyaçları, nasıl davranmamız gerektiği, onların beden dilleri ve hareketleri ile ne anlatmak istedikleri hakkında aydınlatıcı bilgiler verildi. Bununla beraber bir sorun karşısında nerelere başvurmaları gerektiği anlatıldı. İlgili yasal süreçler ve Hayvan Kasabası işleyişi hakkında Veteriner Hekimce gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Seminer sonrası sokak hayvanlarının yanımıza gelmesi üzerine çocuklarla uygulamalı beden dilini anlama, hayvana yaklaşım ve hayvan sevgisi deneyimleme fırsatı oldu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın