“Pandeminin durumu aşılamanın hızına ve etkinliğine bağlı”

Dr. Başkan Pandemi sürecini değerlendirdi “Pandeminin durumu aşılamanın hızına ve etkinliğine bağlı” NEVŞEHİR(MHA) Görece geldiği ilk günden itibaren genelde belediye de ne yapacaksınız sorularıyla muhatap olan Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran’a genel itibariyle mesleğiyle ilgili bir soru yönelttik. İlgili Haber Sertifika dağıtım töreni düzenlendi Halen ülkemizde sokak kısıtlamalarına, çok sayıda işyerinin aylardır olduğu gibi […]

 “Pandeminin durumu aşılamanın hızına ve etkinliğine bağlı”

18.02.2021 - 11:46

Güncelleme : 18.02.2021 - 11:46

Dr. Başkan Pandemi sürecini değerlendirdi

“Pandeminin durumu aşılamanın hızına ve etkinliğine bağlı”

NEVŞEHİR(MHA) Görece geldiği ilk günden itibaren genelde belediye de ne yapacaksınız sorularıyla muhatap olan Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran’a genel itibariyle mesleğiyle ilgili bir soru yönelttik.

Halen ülkemizde sokak kısıtlamalarına, çok sayıda işyerinin aylardır olduğu gibi kepenklerini açamamasına neden olan Korona Virüs sürecinin gidişatını sorduğumuz Başkan Dr. Mehmet Savran, sürecin aşılanma hızına ve etkinliğine bağlı olduğunu söyledi.

Savran, “Pandemiyle ilgili durum tabi ki aşılamanın hızına ve etkinliğine bağlı. Şu anda aşılama ile ilgili Türkiye’de ciddi bir sorun görünmüyor ancak zaman alacak. Aşılamanın etkin olabilmesi için nüfusun % 60’ının üzerinde bir aşılama yapılması gerekiyor. İnşallah yerli aşımızın devreye girmesiyle birlikte bu süreç daha da hızlanacak. Onun dışında bir kaç tane ilaç çalışması da var. Virüsün solunum yoluna bulaşmaması için. Virüsü 23 saat içerisinde vücuttan uzaklaştıran ilaçlarla ilgili da çalışmalar sürüyor. Onların da sonuçlarının Nisan ya da Mayıs ayları gibi alınacağı rapor edildi. Bu ilaçların da devreye girmesiyle birlikte salgının yaz aylarında oldukça yavaşlayacağını düşünüyorum. Ancak, bildiğiniz gibi bu virüs mutasyon geçiriyor. Çok ciddi oranda bir mutasyon geçirir, aşıya karşı direnci artarsa süreç daha fazla uzayabilir. Bizim halk olarak şimdiye kadar olduğu gibi maske – mesafe ve hijyen konularına dikkat etmemiz lazım. Temmuz – Ağustos gibi durumun düzeleceğini tahmin ediyorum. Mutasyonun ters bir etkisi de olabilir. Geçmişte mutasyonla birlikte virüs kendini kaybetmişti. Dünyayı da, bizleri de çok yordu. Sosyal kısıtlamalar, can kayıpları hepimizi üzüyor. Ekonomik kayıplarda oldu. Umarım bir an önce bu süreci atlatırız” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın