Niçin meslek lisesini tercih etmelisin?

Niçin meslek lisesini tercih etmelisin? NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yapılan açıklamada liseye geçen gençlerin neden meslek liselerini tercih etmesi gerektiğine yönelik açıklamalarda bulunuldu. Meslek Lisesi tercih etmek için birçok nedenin var: Mezuniyet diplomanın yanında İş Yeri Açma Belgesi almak, İşletmelerde Beceri Eğitimi ve staj çalışmaları sayesinde mezuniyet sonrası için bilgi ve […]

 Niçin meslek lisesini tercih etmelisin?

10.08.2021 - 9:31

Güncelleme : 10.08.2021 - 9:31

Niçin meslek lisesini tercih etmelisin?

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yapılan açıklamada liseye geçen gençlerin neden meslek liselerini tercih etmesi gerektiğine yönelik açıklamalarda bulunuldu.

Meslek Lisesi tercih etmek için birçok nedenin var:

Mezuniyet diplomanın yanında İş Yeri Açma Belgesi almak, İşletmelerde Beceri Eğitimi ve staj çalışmaları sayesinde mezuniyet sonrası için bilgi ve beceri toplamak, Eğitimin boyunca sigortalı olmak, TOBB destekli eğitim süresince başarı bursları ve sektörün önde gelen firmalarında iş deneyimi elde etmek, 2.ve 3.Yabancı Dil eğitimi kapsamında İngilizce ve Rusça’nın yanında seçmeli  yabancı dil eğitimleri almak  ve daha fazlası için seni de okulumuza bekliyoruz.

Okulumuz proje okulu olup merkezi sınav puanı ve sonrasında yapılacak mülakat ile öğrenci kabul etmektedir.

Meslek Liseleri teoriden çok pratik eğitim veren, çeşitli iş kollarına kalifiye eleman yetiştiren ve aynı zamanda üniversite de tercih edeceği bölüm ile ilgili temel bilgi ve becerileri kazanmak isteyen öğrencilerin tercih ettiği lise türüdür. Bunun yanında üniversite okumadan meslek sahibi olmak isteyen öğrencilerin işyeri açma belgesi almalarına kolaylık sağlamaktadır.

Meslek Liseleri öğrenci yetiştirme noktasında Anadolu ve Fen Liseleriyle aynı seviyede hizmet vermektedirler. Toplum içerisinde bu tarz liselere ön yargı ile yaklaşılıyor olsa da bu kurumlarında birçok avantajı bulunmaktadır.

Meslek Liselerinin avantajları;

Meslek lisesi öğrencileri okudukları bölümle ilgili ön lisans programlarına başvurmaları takdirde aldıkları puana ek olarak 0.06 katsayı avantajıyla tercih yapabilmektedirler.

Meslek Liselerinde gördükleri eğitim ve öğretim programları sayesinde belli bir alanda uzmanlaşan öğrenciler iş bulmak noktasında normal liseleri bitiren öğrencilere oranla daha çabuk iş bulabilmektedir.

Öğrencilerimizin, eğitimlerini sürdürürken sosyal güvence kapsamında 9.sınıftan itibaren sigortaları yapılmaktadır.

Anadolu Meslek Programları, sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak adına çalışmalarını sürdürürken mesleki eğitimin yanında yükseköğrenime geçiş yapmak isteyen öğrencilere yönelik eğitim vermektedir.

Öğrenciler seçtikleri bölümlerle ilgili tecrübe kazanabilecekleri staj-beceri eğitimi imkânları sayesinde hem mesleki açıdan donanımlı bireyler olarak mezun olmakta hem de staj-beceri eğitimi yaptıkları dönem boyunca aile ekonomisine katkıda bulunmaktadırlar.

Bazı kamu kurum ve kuruluşları personel alımı yapacakları zaman meslek lisesi mezunlarına yetkinlikleri doğrultusunda öncelik verebilmektedir.

Peki bir meslek lisesi olarak neden turizm otelcilik alanında eğitim veren bir okulu tercih etmelisin?.

Okulumuzun diğer meslek liselerinden en büyük farklı okulumuzdaki öğrencilerin mecazi anlamda beyaz yakalı çalışan olarak işe başlamaları. Beyaz yakalı çalışan ne demektir? Beyaz yakalı çalışan temiz, elit, eleman ortamlarda üst düzey insanlarla birlikte genel olarak ofis otel avm gibi yerlerde faaliyet gösteren kişilere verilen isimdir. Okulumuzda iki alan mevcuttur” ifadelerine yer verildi.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın