“Kadın bir kol, bir uzantı değildir”

“Kadın bir kol, bir uzantı değildir” NEVŞEHİR(MHA) Hürriyetçi Eğitim-Sen Nevşehir İl Başkanı Ayşegül Baki, sendikalarda kadın kollarının yer almasının son derece yanlış bir uygulama olduğuna dikkat çekti. Kendisinin de uzun yıllar bir sendikanın kadın kolları başkanlığını yapmasına karşın sendikalarda kadın – erkek ayırımı yapılmasına karşı olduğunu ifade eden Hürriyetçi Eğitim-Sen Nevşehir İl Başkanı Ayşegül Baki, […]

 “Kadın bir kol, bir uzantı değildir”

11.06.2022 - 12:47

Güncelleme : 11.06.2022 - 12:47

“Kadın bir kol, bir uzantı değildir”

NEVŞEHİR(MHA) Hürriyetçi Eğitim-Sen Nevşehir İl Başkanı Ayşegül Baki, sendikalarda kadın kollarının yer almasının son derece yanlış bir uygulama olduğuna dikkat çekti.

Kendisinin de uzun yıllar bir sendikanın kadın kolları başkanlığını yapmasına karşın sendikalarda kadın – erkek ayırımı yapılmasına karşı olduğunu ifade eden Hürriyetçi Eğitim-Sen Nevşehir İl Başkanı Ayşegül Baki, sendikacılık ile siyasetin birbirine karıştırılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Baki, “Ben bildiğiniz üzere yıllardır bir sendika da profesyonel olarak hizmet etmekteydim. Bundan da şeref ve gurur duyuyordum. Ancak bir takım yanlışlıklar ve eksiklikler gördüm. Bunları arkadaşlarımıza da ilettiğimizde bir susturma hareketi ile karşı karşıya kaldım. Bir kişi her şeye karar veriyor ve diğerleri de o kadara uyma güdümü gösteriyorlardı. Sendikalar hiç bir zaman biat kültüründe olmamalı. Bunun altını çizerek söylüyorum. Sendikalarda önemli olan istişaredir. İstişare yapılarak ancak büyüyebilirsiniz. Bu anlayışta ve zihniyette olan sendikadan çıkmak istediğimi söylediğimde olumlu karşılamadılar. Ama benim arkadaşlarıma bir sözüm vardı. Mensubu olduğum sendikanın görüşü değişirse bu sendikadan ayrılacağımı söylemiştim. Söylediğim sözün de altını doldurdum. Bir başka neden; sendikalarda kadın kollarının olması saçma sapan bir durum. Uzun yıllar kadın kolları başkanlığı yapmış olan biri olarak bunu söylüyorum. Siyasetle sendikacılık farklı farklı şeylerdir. Siyasette her zümreden insan olabileceği için kadın kollarının olması gayet doğal. Sendika zaten eğitimcilerden oluşan bir topluluk. O nedenle kadın kollarının ayırt edilmesi son derece yanlış. Okullarda kadın – erkek birlikte çalıştığımız bir ortamda sendikaya geldiğimizde neden bir kadın kolları ayırımı olsun ki?. Kadın bir kol değildir, kadın bir uzantı değildir. Kadın bağımsız bir bireydir. Biz Türk milletiyiz. Bunca zaman bizler omuz omuza mücadele eden bir toplumuz. Bakınız geçtiğimiz günlerde Hürriyetçi Eğitim-Sen’in genel kurulu yapıldı. İnsanlar aday oldular. Kimileri seçildi, kimileri seçilemedi. Demokrasinin gereği de budur. Ben yaptım oldu zihniyeti son derece yanlış bir davranıştır” açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın