Enflasyon emeklinin belini büküyor

Enflasyon emeklinin belini büküyor NEVŞEHİR(MHA) Türk Emekli-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Yavuz Soysaldı, emeklilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, “Biz emekliler beklenti enflasyonuna göre değil, gerçekleşen enflasyonun üstünde zam verilerek dertlerimize çare bulunmasını istiyoruz. Her sene hedef enflasyon düşük tutulmakta, maaş zamları da buna paralel olarak düşük belirlenmekte ama gerçekleşen enflasyon emeklinin belini bükmektedir” dedi. Soysaldı açıklamasında; […]

 Enflasyon emeklinin belini büküyor

27.05.2021 - 12:13

Güncelleme : 27.05.2021 - 12:13

Enflasyon emeklinin belini büküyor

NEVŞEHİR(MHA) Türk Emekli-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Yavuz Soysaldı, emeklilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, “Biz emekliler beklenti enflasyonuna göre değil, gerçekleşen enflasyonun üstünde zam verilerek dertlerimize çare bulunmasını istiyoruz. Her sene hedef enflasyon düşük tutulmakta, maaş zamları da buna paralel olarak düşük belirlenmekte ama gerçekleşen enflasyon emeklinin belini bükmektedir” dedi.

Soysaldı açıklamasında; “2021 yılının ilk dört ayında enflasyon %5,45, 2021 Temmuz ayında emekliye verilecek zam %3, enflasyonun memur maaş zamlarını ikiye katladığı bir dönemde emeklinin maaşları %2,45 erimiş, daha Mayıs ayı gelmeden 6 ay için verilen zam bitmiş, maaşlarımızda alacağımız zam kadar daha açık oluşmuştur. Toplu sözleşmede yetkili Konfederasyonun maaş zammı görüşmelerinde ne kadar becerikli olduğu görülmektedir!..

Enflasyonun baskısı altında aylarca ezildikten sonra, enflasyon farkı verilmesi maaşlara zam değil sadece maaşları zamanı geçtikten sonra enflasyona eşitlemektir. Emekli maaşları yukarıdaki tablodaki gibi iken Türkiye Kamu-Sen’in Araştırma Geliştirme Merkezinin Nisan ayı 2021 sonu itibariyle yaptığı hesaplamaya göre 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı 3,152,36 TL olarak tahmin edilmiştir. Yukarıdaki tabloda görüleceği üzere emeklilerin maaşları sadece gıda ve barınma giderlerini bile karşılayamadığı gibi ulaşım, giyim, sağlık, çocukların eğitimi ve giderleri ile haberleşme gibi zorunlu ihtiyaçlarını da hiç karşılayamamaktadır. Biz emekliler beklenti enflasyonuna göre değil, gerçekleşen enflasyonun üstünde zam verilerek dertlerimize çare bulunmasını istiyoruz. Her sene hedef enflasyon düşük tutulmakta, maaş zamları da buna paralel olarak düşük belirlenmekte ama gerçekleşen enflasyon emeklinin belini bükmektedir. Emekliler ekonomik çıkmaza girmişlerdir. Bu çıkmazdan emeklilerin kurtulabilmesi için seyyanen 500.-TL ek zam verilmelidir” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın