logo

Organları 5 Kişiye Yaşama Umudu Oldu

Organları 5 Kişiye Yaşama Umudu Oldu

Nevşehirde 17 Yaşındaki Genç’in Organları 5 Kişiye Yaşama Umudu Oldu

Nevşehir Devlet Hastanesi 3. Basamak Yoğun Bakım Servisine 3 gün önce trafik kazası sonucu Cerabral Hemoroji (Beyin Kanaması) sonucu tedavi altına alınan, ve tüm müdahalelere rağmen hastanın mevcut fonksiyonel durumunda iyileşme olmayıp kurul tarafından beyin ölümü gerçekleştiği tespit edildi. Nevşehir doğumlu 17 yaşındaki İsmail Duman’ın organları İstanbul, Ankara, Adana ve Malatya da organ nakli bekleyen 5 kişiye yeniden umut ışığı oldu.Nevşehir Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın, Duman’ın yakınları ile görüşüp organ bağışı yapılmasını önerdi. Dumanın Ailesi diğer insanların hayatları için organlarını bağışlama kararı aldı. Organ bağış merkezi ile irtibata geçilerek uygun donürler bulundu.

İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi, Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesin den gelen Transplantasyon ekiplerinin hızlı ve yoğun gayretleri ile Nevşehir Devlet Hastanesi Ameliyathanesinde Duman’ın Akciğeri İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Karaciğeri Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesine, Kalp ve Sağ Böbreği Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine, Sol Böbreği Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesine, Karaciğeri Nevşehir Devlet Hastanesi Helikopter Pistinden Askeri Helikopterle diğer 4 organı da Kayseri Erkilet Hava Limanından Askeri Uçakla Malatya, İstanbul, Ankara ve Adana da ki organ nakli bekleyen hastalara nakledilmek üzere yola çıktı.

Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Muhammet Çömçe, “Bağışlanan bu organlarla organ nakli bekleyen bir çok hastaya yeniden yaşama umudu vereceğini herkesin bir gün organa ihtiyaç duyabileceğini aktaran Çömçe herkesi organ bağışı yapmaya davet etti. Bu nakil sürecinde zamanla yarışan, emeği geçen başta Organ ve Doku Koordinatörümüze, tüm Transplantasyon (Organ Nakli) ekibine, yoğun bakım servisi ve ameliyat ekibi olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Organ bağışı yapan Duman ailesine de bir mesaj gönderen Çömçe, Bağışlarıyla organ nakli bekleyen 5 kişiye yeniden yaşama umudu verdiği için teşekkür ediyor, yakınları ve ailesine başsağlığı diliyorum.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.