Gülşehir MYO’dan önemli duyuru

Gülşehir MYO’dan önemli duyuru NEVŞEHİR(MHA) Gülşehir Meslek Yüksek Okulu özel güvenlik ve koruma programlarını tercih edecek olan adaylar için önemli bir duyuruda bulundu. Açıklamada; “2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) başarılı olan ve okulumuzda Özel Güvenlik ve Koruma Programlarını (Normal Öğretim ve İkinci Öğretim) tercih etmek isteyen adaylar, sonuçlar açıklandıktan sonra yayımlanacak olan / yayımlanan Yükseköğretim Programları […]

 Gülşehir MYO’dan önemli duyuru

18.08.2021 - 8:12

Güncelleme : 18.08.2021 - 8:12

Gülşehir MYO’dan önemli duyuru

NEVŞEHİR(MHA) Gülşehir Meslek Yüksek Okulu özel güvenlik ve koruma programlarını tercih edecek olan adaylar için önemli bir duyuruda bulundu.

Açıklamada; “2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) başarılı olan ve okulumuzda Özel Güvenlik ve Koruma Programlarını (Normal Öğretim ve İkinci Öğretim) tercih etmek isteyen adaylar, sonuçlar açıklandıktan sonra yayımlanacak olan / yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndaki 2 numaralı özel koşulun gerektirdiği şartlara sahip olmak zorundadır. Aksi halde bu koşulu karşılayamayan adayların, yerleştirilmiş olsalar dahi, Özel Güvenlik ve Koruma Programlarına kesin kayıtları yapılamayacak.

Bu programa kayıt yaptırabilmek için “5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun”un 10. maddesi d, f, bentleri ile “5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik”in 18. maddesinde belirtilen şartlara sahip olmak gerekmekte.

Programa yerleştirilmiş olan adaylar, buna göre, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’da, Kanun’un Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te ve Özel Güvenlik Görevlileri Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde belirtilmiş olan şartlara sahip olduklarını kanıtlayan belgeleri kesin kayıt tarihleri içerisinde Gülşehir Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun Öğrenci İşleri Birimi’ne şahsen elden teslim etmelidirler.

Teslim Edilmesi Gereken Üç (3) Belge Şunlar:

5188 sayılı Kanun’un 10.maddesinin (d) bendi gereğince ilgili makamlardan ya da e-devletten alınacak bir adet “Adlî Sicil Kaydı Belgesi”.

5188 sayılı Kanun’un 10.maddesinin “Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak” hükmünü amir olan (f) bendi ile ilgili Yönetmeliğin “Sağlık Şartları” başlıklı 18.maddesi gereğince tam teşekküllü bir hastaneden (bir devlet ya da üniversite hastanesinden ya da özel bir hastaneden) alınacak “Sağlık Kurulu Raporu”.

Sağlık Kurulu Raporu’na ilişkin ÇOK ÖNEMLİ HUSUSLAR şunlardır:

Sağlık Kurulu Raporu, okula teslim edileceği tarih itibarıyla, son bir yıl içerisinde alınmış  olmalıdır.

Sağlık Kurulu Raporu’nun karar kısmına “Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olur” ya da  “Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Olur” şeklinde kesin karar yazılmış olmalıdır. Kesin  kararın yazılı olmadığı Sağlık Kurulu Raporları kabul edilmeyecektir.

Sağlık Kurulu Raporu 26.06.2021 tarih ve 31523 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak  yürürlüğe girmiş olan “Özel Güvenlik Görevlileri Sağlık Şartları Yönetmeliği”  (Yönetmelik için tıklayınız) gereğince alınmış olmalıdır. Bu yönetmeliğin ekinde bulunan  “Hastalık Branşlarının Sınıflandırılması” (Yönetmeliğin bu başlıklı eki için tıklayınız)  başlıklı bilgiler sağlık sorunlarının kabul edilebilir sınırlarını belirlemektedir. Bu sınırlara uymayan  sağlık sorunları bulunan adayların raporlarına “Özel Güvenlik Görevlisi Olamaz” kararı yazılır.  Hakkında bu kararı içeren rapor düzenlenmiş olan adayların, yerleştirilmiş olsalar bile programa  kesin kayıtları yapılamaz. Bu nedenle adayların tercih yapmadan önce tam teşekküllü bir  hastaneden sağlık kurulu raporu almaları kesin kayıt tarihlerinde mağduriyet yaşamamaları  açısından elzemdir.

Raporun alınması 3-6 gün (belki daha fazla) sürebilmektedir. Bu nedenle adayların hastaneye  makul bir süre öncesinde başvurmaları gecikmeler yaşamamaları açısından yararlı olacaktır. Lise Diploması (aslı görüldükten ve kontrol edildikten sonra adaya iade edilecektir)” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın