Bu çiftlikte azmin ve başarının hikayesi de var

Bu çiftlikte azmin ve başarının hikayesi de var NEVŞEHİR(MHA) Avanos ilçesinde asıl mesleği Çevre Mühendisliği olan bir kadının eşi ile birlikte hayallerini kurdukları çiftliği nasıl hayata kavuşturduklarının hikayesi aynı zamanda gençlere de örnek teşkil edecek ölçüde önemli ve dikkate alınmalı. Altı baş Montofon cinsi inekle minik bir çiftlik kuran çiftin amacı 50 büyük baş hayvanla […]

 Bu çiftlikte azmin ve başarının hikayesi de var

17.02.2021 - 9:17

Güncelleme : 17.02.2021 - 9:17

Bu çiftlikte azmin ve başarının hikayesi de var

NEVŞEHİR(MHA) Avanos ilçesinde asıl mesleği Çevre Mühendisliği olan bir kadının eşi ile birlikte hayallerini kurdukları çiftliği nasıl hayata kavuşturduklarının hikayesi aynı zamanda gençlere de örnek teşkil edecek ölçüde önemli ve dikkate alınmalı.

Altı baş Montofon cinsi inekle minik bir çiftlik kuran çiftin amacı 50 büyük baş hayvanla modern butik çiftlik kurarak hayatlarını burada sürdürmek.

Çevre Mühendisi Sibel Müftüoğlu, “Çevre Mühendisiyim ben. Eşimin işi nedeniyle Avanos’a geldik. Burayı sevdik. Doğanın içinde olmayı, doğal yaşamı seviyoruz.Kendi alanımda iş bulamadım. Aklımızda bir çiftlik kurma isteği vardı. Eşim ve ben sekiz, dokuz ay gibi bir araştırma yaptıktan sonra kararımızı verdik.Altı tane Montofon cinsi inekle başladık.Hiç sanayileşmeden en fazla 50 sağmal kadar büyümek istiyorum. Butik, modern bir çiftlik. İneğin memesinden çıktığı gibi şişeye girmeli sütümüz.Yemler çok pahalı, satın alıyoruz. Zor bir iş. Emek istiyor.Özellikle sağlık sektöründe çalışan arkadaşlarımızdan talep geliyor. Tek kullanımlık şişelerde servis ediyoruz sütümüzü.En büyük destekçim eşim. Peynir denemeleri var. 10 yıldır sebzelerimizi kendimiz yetiştiriyoruz. Kullanabileceğimiz en küçük toprak parçasını bile kullandık. Çocukluğumuzda yediğimiz yoğurt, süt o kaliteyi yakalamak istedik. Eşimle ben hayatın içinde var olmak ama iyi bir yerinde var olmak istedik. Evet bende yaparım dedim. Eşimin de desteğiyle yaptım. Hayata dokunmak ve bundan keyif almak çok güzel bir şey” ifadelerinde bulundu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın